Echipa națională de junioare Under 14 a României a câștigat cu 2-1, joi, primul dintre cele două meciuri amicale cu reprezentativa similară a Moldovei programate în această săptămână. Confruntarea a avut loc la Orhei, în Complexul Sportiv Raional.

Toate golurile au fost marcate până la pauză. Gazdele au deschis scorul prin Valeria Tataru (minutul 5), însă Anita Kis (9) și Roberta Dimulescu (27) au întors rezultatul în favoarea tricolorelor.

Irina Codrea, antrenoarea României, a trimis în teren următoarele jucătoare: Barbara SANDOR – Krisztina BENO (36, Viktoria BALAZS), Adela IOSIF, Ana PALAGHIA (67, Larisa IENOVAN), Adelina RUSU – Cristina TUDORACHE, Roxana MIREA (67, Diana CONSTANTIN), Anita KIS – Antonia ROTILĂ (36, Bianca BORCEAN), Roberta DIMULESCU (59, Larisa IONESCU), Rita MITRI (49, Melisa BULEANDRĂ).

Pentru reprezentativa tricoloră alcătuită din jucătoare născute începând cu 1 ianuarie 2002, acesta a fost primul meci internațional. România și Moldova se vor întâlni și sâmbătă, de la ora 10:00, la Vadul lui Vodă, în Centrul de Pregătire al Selecționatelor Moldovei.