Primul meci al zilei a avut loc la Buftea, acolo unde naţionala Suediei s-a impus cu scorul de 3-1, prin golurile marcate de Sandra Nilsson (32), Matilda Ovenberger (51), Nellie Lilja (77), respectiv Veronika Jančová (78).

A urmat partida de la Mogoşoaia, în care naţionala U17 a României a întâlnit echipa similară a Rusiei. Conduse de pe bancă de Adrian Ambrosie, tinerele junioare reprezentând culorile ţării noastre au terminat prima repriză cu un scor alb. După reluare, balanţa s-a înclinat în favoarea Rusiei, intrarea Alenei Gusova dovedindu-se decisivă.

Purtătoarea tricoului cu numărul 20 a reuşit un hat-trick în 20 de minute (49, 62, 69), pentru ca Maksimova, o altă nouă intrată în repriza secundă, să închidă tabela la 4-0 pentru naţionala rusă (75).

Partida a fost condusă de o brigadă alcătuită din centralul Sarah Garratt (Anglia), asistenţii Jane Simms (Anglia) şi Vaiva Skipitiene (Lituania) şi rezerva Justina Lavrenovaite (Lituania).

Rusia: 1 Stanovova (GK) – 11 Litvinenko (C), 18 Gavrilenko, 19 An. Dronova, 13 Shesterneva (4 Maksimova 68) – 9 Zarubina (5 Balashova 77), 8 Kuzmina, 7 Dubova, 17 Cherkasova (20 Guseva 40) – 10 Kuropatkina, 2 Fedotova
Rezerve nefolosite: 12 Tat. Dronova – 14 Vorobeva, 15 Organova, 16 Liss
Antrenor: Aleksandr Shagov

România: 12 Dârle – 14 Mateş (13 Pteanc 60), 18 M. Neacșu, 5 Șt. Moraru (C), 11 Negrea – 4 Gered, 8 Grecu, 10 Boroş, 6 M. Nagy (16 Sfiea 78) – 2 Bartalis, 9 Cam. Moraru (17 Borodi 65)
Rezerve nefolosite: 23 Salamon – 3 Al. Stoica, 7 D. Mureşan, 15 I. Zamfir
Antrenor: Adrian Ambrosie

În clasament, Rusia are punctaj maxim, la fel ca şi Suedia, dar are avantajul golaverajului mai bun. La polul opus, Slovacia şi România ocupă ultimele locuri, departajate de diferenţa de goluri.