După ce la pauză scorul a rămas neschimbat, în repriza secundă, fetele pregătite de Mirel Albon au reușit să marcheze de 4 ori în 16 minute și s-au desprins pe tabela de marcaj. Formația gazdă a marcat golul de onoare în minutele de prelungiri. Alexandra Tunoaia și Raluca Borodi au bifat împotriva Ungariei primele lor minute în tricoul echipei naționale. Tunoaia, jucătoarea de la Chievo Verona, și Borodi, legitimată la "U" Olimpia Cluj, au intrat în minutul 83 în locul lui Melinda Nagy, respectiv Mihaela Ciolacu.

Astfel, România va disputa duminică, de la ora 17:30 (18:30, ora României), finala competiției Balaton Cup. Adversara tricolorelor va fi Serbia, care azi s-a impus la loviturile de departajare în fața selecționatei Belarusului.

Ungaria – România 1-4
Au marcat: Toth (90+3) / Herczeg (55), Carp (57, 71),  Bâtea (64)

România: Kajtar – Meluță, Goder, Nagy (Tunoaia, 83) – Giurgiu (Herczeg, 46), Ciolacu (Borodi, 83), Bortan (cpt), Voicu (Bistrian, 83), Sandu – Bâtea (Negrea, 67), Carp (Barabasi, 72).