Adversarele au deschis scorul în minutul 26, în urma unei erori a defensivei noastre. După pauză, selecționerul Mirel Albon a efectuat câteva schimbări, iar nou-intrata, Mara Bâtea, a înscris golul egalizator în minutul 61. Tricolorele au încercat să obțină victoria pe final de meci, când irlandezele au rămas în 10, ratând alte câteva ocazii mari prin Voicu și Bortan.

În prima partidă disputată în cadrul turneului din Turcia, reprezentativa noastră a obținut o altă remiză, scor 0-0, cu selecționata Ucrainei.

În cea de-a treia partidă din cadrul turneului, naționala României va întâlni a doua echipă a Franței. Meciul este programat pe 4 martie, la ora 11:00.

România – Irlanda de Nord 1-1(Bâtea 61/ Bell 26)

Selecționerul Mirel Albon a trimis în teren următoarea echipă:

Boandă – Nagy (Neacșu 87′), Meluță, Goder – Banuță (Bistrian 64′), Ciolacu (Voicu 46′), Herczeg (Bortan 46′), Vătafu (C), Giurgiu (Barabasi 70′) – Carp, Rus (Bâtea 46′)

Rezerve neutilizate: Părăluță, Corduneanu, Negrea

Selecționerul Mirel Albon a convocat 20 de jucătoare pentru acest turneu:

Portari: Andreea Părăluță (Atletico Madrid/Spania), Lavinia Boandă (Olimpia Cluj)

Fundași: Andreea Corduneanu (Heniu Prundu Bârgăului), Claudia Bistrian (CFR Timișoara), Adina Giurgiu (Sassuolo/Italia), Anne-Marie Bănuță (Rodez Aveyron/Franța), Teodora Meluță (Olimpia Cluj), Brigitta Goder (ETO Gyori FC/Ungaria), Melinda Nagy (Olimpia Cluj)

Mijlocași: Ioana Bortan (Olimpia Cluj), Ștefania Vătafu (UDG Tenerife/Spania), Andreea Voicu, Mihaela Ciolacu (ambele Olimpia Cluj), Maria Neacșu (CFR Timișoara), Andrea Herczeg (Mallbackens IF/Suedia), Kinga Barabasi (Ladies Târgu-Mureș),

Atacanți: Cristina Carp (Olimpia Cluj), Laura Rus (Sassuolo /Italia), Oana Negrea (Olimpia Cluj), Mara Bâtea (Olimpia Cluj)