Echipa națională de fotbal feminin a României a disputat vineri primul meci din 2017. Aflate într-un stagiu de pregătire în Spania, fetele pregătite de selecționerul Mirel Albon au întâlnit reprezentativa Olandei, gazda turneului final al Campionatului European din acest an. Deși au început bine partida și au condus cu 1-0, după reușita lui Florentina Olar din minutul 22, tricolorele s-au văzut egalate înainte de pauză. În repriza secundă jocul fetelor noastre nu a mai funcționat, iar adversarele au profitat și s-au impus cu un scor de 7-1!

Partida s-a disputat la San Pedro del Pinatar, acolo unde selecționata noastră va continua pregătirea până pe 23 ianuarie, când va disputa a doua partidă amicală, împotriva selecționatei Slovaciei, și va reveni acasă.

Olanda-România 7-1 (1-1)
Au marcat: Beerensteyn (44), Kuijpers (48, 51), Van der Gragt (60, 75), Midema (88, 90+1) / Olar Fl. (22)
România: Andreea Părăluță – Teodora Meluta, Lidia Havriștiuc (46, Brigitta Goder), Maria Ficzay – Andreea Corduneanu (76, Melinda Nagy), Ioana Bortan, Ștefania Vătafu (73, Cristina Carp), Ana Maria Gorea (85, Carmen Ciobanu) – Florentina Olar-cpt., Mara Bâtea (46, Adina Giurgiu), Andreea Voicu (65, Dariana Indrei).