Isabelle Mihail a deschis scorul în minutul 34, printr-un șut de la 30 de metri, însă portughezele au egalat rapid, în minutul 39, prin Andreia Norton. Finalul reprizei secunde a aparținut tricolorelor, care au ratat mai multe ocazii prin Andrea Herczeg și Isabelle Mihail.

3.175 de spectatori au asistat la partida România – Portugalia, pe stadionul Municipal din Botoșani

ROMÂNIA – PORTUGALIA 1-1

Au marcat: Isabelle Mihail (34) / Andreia Norton (39)

ROMÂNIA: 1. Părăluță – 5. Meluță, 15. Oprea, 3. Nagy – 18. Bănuță (2. Corduneanu 69′), 8. Vătafu (14. Herczeg 80′), 4. Bortan-cpt, 10. Voicu, 7. Giurgiu – 20. Carp (11. Bâtea 60′), 13. Mihail. Selecționer: Mirel Albon

Rezerve: 12. Linda Kajtar – 6. Brigitta Goder, 9. Mihaela Ciolacu, 16. Bianca Sandu

PORTUGALIA: 1. Pereira – 5. Fidalgo, 4. Rebelo, 15. Costa, 9. Borges – 17. Marques, 14. Dolores Silva, 11. Pinto (16. Diana Silva 63′) – 7. Neto-cpt, 19. J. Silva, 10. Norton (8. Laura Luis 87′). Selecționer: Francisco Neto

Rezerve: 12. Patricia Morais – 2. Monica Mendes, 3. Raquel Infante 13. Fatima Pinto, 18. Carolina Mendes

UPDATE 18:30 | Tricolorele au ajuns la stadion și au inspectat gazonul pe care de la ora 20:00 vor juca împotriva Portugaliei

UPDATE 16:00 | Isabelle Mihail: "Sunt pregătită să fac diferența!”. Interviul cu atacantul naționalei, care evoluează la o echipă din America, poate fi citit AICI.

UPDATE 14:00 | Tribunele sunt pregătite pentru partida din această seară, dintre România și Portugalia. Vă așteptăm la meci!

UPDATE 13:00 | În această dimineață, tricolorele au efectuat un scurt antrenament de încălzire

UPDATE 11:00 |  La ședința tehnică din această dimineață s-au decis echipamentele în care vor evolua cele două reprezentative

UPDATE 10:00 | Interviu exclusiv cu botoșăneanca Andreea Corduneanu, care își încheie cariera de jucătoare de fotbal la meciul din această seară, contra Portugaliei. Declarațiile Andreei pot fi citite AICI.

Meciul se va disputa pe stadionul Municipal din Botoșani și va fi transmis în direct pe Pro X. Accesul la meci este gratuit, în baza unui tichet care se poate ridica de la casieriile stadionului.

Lotul României pentru partida cu Portugalia:

Portari: Andreea Părăluță (Atletico Madrid), Linda Kajtar (Vasas Femina)

Fundași: Andreea Corduneanu (Heniu Prundu Bârgăului), Olivia Oprea (Sevilla FC), Melinda Nagy, Teodora Meluță (ambele Olimpia Cluj), Brigitta Goder (ETO Gyori FC/ Ungaria), Adina Giurgiu (Sassuolo/Italia), Anne-Marie Bănuță (Rodez Aveyron/Franța)

Mijlocași: Ioana Bortan (Olimpia Cluj), Andrea Herczeg (Mallbackens IF/Suedia), Ștefania Vătafu (UDG Tenerife Sur/Spania), Andreea Voicu, Mihaela Ciolacu (ambele Olimpia Cluj), Bianca Sandu (Diosgyori VTK/Ungaria)

Atacanți: Mara Bâtea, Cristina Carp (ambele Olimpia Cluj), Isabelle Mihail (Kent State University/SUA)

Moldova   6 0 1 5 2-31  1

Cele 7 câștigătoare ale grupelor preliminare se vor alătura Franței, țara gazdă, la turneul final. Patru dintre ocupantele locurilor secunde, cu cel mai bun punctaj contra echipelor clasate pe pozițiile 1, 3 și 4, vor disputa un baraj în două tururi pentru a decide ultima națională europeană calificată la Mondial.