Echipa națională de fotbal feminin a României a disputat luni o partidă de pregătire împotriva Slovaciei, reușind să se impună cu 2-0, după golurile marcate de Florentina Olar și Cristina Carp.

A fost al doilea joc amical pe care fetele pregătite de Mirel Albon l-au disputat în cantonamentul din Spania, după ce vineri au pierdut cu 7-1 în fața reprezentativei Olandei, gazda turneului final al Campionatului European din acest an.

Partida cu Slovacia s-a disputat la San Pedro del Pinatar. Tricolorele au reușit un joc mult mai bun decât împotriva Olandei. La pauză, tabela a arătat 1-0, după reușita lui Florentina Olar din minutul 34. În repriza secundă, deși selecționerul Mirel Albon a efectuat mai multe modificări, jucătoarele noastre au rămas la conducerea jocului, iar cu trei minute înainte de final Cristina Carp a dublat avantajul. Selecționata noastră a încheiat astfel cantonamentul din Spania cu o victorie.

Slovacia-România 0-2 (0-1)
Au marcat: Florentina Olar (34′), Cristina Carp (87′)
Slovacia: Lucia El Dahabiova, Lucia Harsanyova, Monika Havranova (41′ Petra Zdechovanova), Alexandra Biroova (C), Valentina Susolova (75′ Martina Surnovska), Patricia Fischerova, Klaudia Fabova (46′ Patricia Hmirova), Kristina Kosikova, Lucia Suskova (75′ Terezia Kovalova), Maria Mikolajova (55′ Diana Bartovicova), Ludmila Matavkova (58′ Stanislava Liskova).
Antrenor: Zsolt Pakusza.
România: Andreea Părăluță – Teodora Meluță, Maria Ficzay, Brigitta Goder – Andreea Corduneanu (77′ Melinda Nagy), Ioana Bortan, Ștefania Vătafu, Anamaria Gorea – Adina Giurgiu (70′ Dariana Indrei), Mara Bâtea (61′ Cristina Carp), Florentina Olar (90′ Carmen Ciobanu).
Antrenor: Mirel Albon.