Gazdele meciului disputat pe stadionul MMArena au condus la pauză cu 2-0 prin reuşitele lui Delie (16) şi LeSommer (35). După pauză, LeSommer (48) a marcat din nou, stabilind scorul final al partidei.

Următorul meci oficial al echipei pregătite de Mirel Albon va avea loc pe 22 octombrie, la Lviv, pe Arena Lviv, contra naţionalei Ucrainei. Din grupa a treia a preliminariilor mai fac parte Albania şi Grecia.

Programul oficial al ”tricolorelor” mai cuprinde partidele: ROMÂNIA – Albania (27 octombrie 2015), Grecia – ROMÂNIA (27 noiembrie 2015), ROMÂNIA – Franța (8 aprilie 2016), Albania – ROMÂNIA (2 iunie 2016), ROMÂNIA – Ucraina (15 septembrie 2016), ROMÂNIA – Grecia (20 septembrie 2016).

FRANŢA – ROMÂNIA 3-0 (2-0)
Au marcat: Delie (16), LeSommer (35,48)

Franța: Gérard – Houara-D’Hommeaux, Delannoy, Renard (cpt.), M'Bock Bathy – Majri, Abily (81 Bilbault), Henry (71' Hamraoui), Necib – Le Sommer, Delie (71' Bihan)
Rezerve nefolosite: Philippe – Kaci, Bussaglia, Diani
Antrenor: Philippe Bergeroo

România: Părăluţă – Corduneanu, C. Olar, Ficzay, O. Oprea – Bortan, F. Olar (cpt.) – Havriștiuc (46' Gorea),  Vătafu (65' Gangal), Giurgiu – Voicu (27' Bâtea)
Rezerve nefolosite: Oprea – Gurz, Sârbovan, Dinescu
Antrenor: Mirel Albon