”Tricolorele” pregătire de Maria Delicoiu și Mirel Albon aveau nevoie de o victorie contra Estoniei, pe care au și obținut-o, pentru a mai spera la locul 3 în grupa de calificare la Campionatul Mondial din 2015, ce va fi găzduit de Canada. În același timp însă, era nevoie ca selecționata Cehiei să nu obțină niciun punct, pe teren propriu, contra liderului Spania. Condiție îndeplinită datorită unui gol de 3 puncte reușit de iberice în minutul 90+1.

Astfel, România poate spera la adversari mai accesibili în viitoarele preliminarii, pentru Campionatul European 2017, a cărui țară gazdă va fi decisă în decembrie 2014.

6 Macedonia 10 0 1 9 6-74 1

Rezultatele de astăzi: ROMÂNIA – Estonia 2-0, Italia – Macedonia 15-0, Cehia – Spania 0-1

Echipa României pentru meciul câștigat cu 2-0 în fața Estoniei a fost următoarea:

12. Mirela Ganea – 15. Olivia Oprea (46', 5. Andreea Corduneanu), 2. Corina Corniciuc, 6. Maria Ficzay, 11. Florentina Spânu Olar (cpt.) – 7. Raluca Sârghe, 8. Ștefania Vătafu, 4. Ioana Bortan (54', 9. Mihaela Ciolacu) – 17. Mara Bâtea, 18. Cosmina Dușa (84', 13. Rahela Gangal), 14. Alexandra Lunca

Rezerve: 1. Andreea Părăluță, 3. Adina Giurgiu, 16. Anamaria Gorea, 10. Andreea Voicu

Ambele goluri ale României au fost reușite de Florentina Spânu Olar, în minutele 18 și 38.