Final de meci, după 120 de minute: România – Portugalia 1-1, 0-0 în tur. Lusitanele se califică la turneul final.

Min. 113 : Părăluță apără incredibil în situație de unu la unu cu Norton. Încă sperăm!

Min. 111 : GOL! Rus înscrie din interiorul careului. Mai avem nevoie de un gol pentru calificare!

Min. 110 : Raluca Sârghe o înlocuiește pe Mara Bâtea

Min. 108 : Bortan și Neto primesc cartonașul galben după un duel tare

Min. 105+1 : România – Portugalia 0-1! Andreia Norton deschide scorul cu un șut din interiorul careului mare

Min. 104 : La lovitura de colț care a urmat, Lidia Havriștiuc a trimis peste cu capul

Min. 103 : Pe contraatac, Morais scoate de sub bară centrarea șutată a Ioanei Bortan

Min. 102 : Părăluță scoate de sub ”transversală” șutul Claudiei Neto din lovitură liberă, poziție centrală, de la 26 de metri

Min. 91 : Morais scoate de lângă bară la ”capul” Lidiei Havriștiuc, după un corner

Cele 90 de minute se încheie la egalitate, 0-0, la fel ca partida din tur, de la Lisabona. Urmează două reprize de prelungire pentru a decide selecționata care se califică la Euro 2017.

Min. 90+3 : Florentina Olar deviază în corner o minge care putea aduce golul victoriei și calificării Portugaliei

Min. 90+1 : Șutul-centrare al Alexandrei Lunca pică pe bara transversală

Min. 88 : Laura Rus deviază alături, cu capul, mingea centrară de Florentina Olar din lovitură liberă, lateral dreapta

Min. 85 : Adina Giurgiu îi lasă locul în echipă Laurei Rus

Min. 83 : Norton șutează puțin peste, din voleu, de la aproximativ 20 de metri

Min. 78 : Ultima schimbare în echipa Portugaliei, iese Ana Leite, intră Andreia Norton

Min. 75 : Alexandra Lunca vede și ea ”galbenul” pentru un fault periculos

Min. 74 : Silvia Rerbelo primește cartonașul galben

Min. 70 : Mara Bâtea îi ia locul Mihaelei Ciolacu în echipa noastră

Min. 66 : Adina Giurgiu ratează de puțin întâlnirea cu mingea centrată din dreapta de Alexandra Lunca

Min. 63 : Diana Silva o înlocuiește pe Carolina Mendes

Min. 62 : O nouă șansă pentru tricolore! Lidia Havriștiuc reia alături cu capul, din interiorul careului de 6 metri, într-un duel aerian cu o adversară

Min. 56 : Cea mai mare ocazie a meciului! Pasa Andreei Voicu o lasă pe Alexandra Lunca singură cu portarul adversar. După ce Morais a blocat șutul acesteia cu stângul, tot ea a reținut de pe linia porții lobul lui Voicu

Min. 52 : Carole Costa încearcă un șut de la mare distanță care trece mult alături

Pe stadion sunt prezenți 7.110 spectatori, record la un meci de fotbal feminin în România!

Min. 46 : Fatima Pinto îi ia locul Amandei Da Costa în echipa Portugaliei

Pauză : România – Portugalia 0-0 (0-0 la general, după 0-0 în tur)

Min. 43 : Lidia Havriștiuc primește primul cartonaș galben al meciului

Min. 40 : Neto trimite un șut de la 25 de metri care trece mult alături

Min. 35 : Tricolorele duc tot mai des jocul în jumătatea adversă, dar lipsește pasa decisivă

Min. 22 : Singură în marginea careului de 6 metri, Ioana Bortan nu reușește să reia cu capul spre poartă

Min. 18 : Mendes primește mingea în careul mic, cu spatele la poartă, și încearcă un călcâi care nu o surprinde însă pe Părăluță

Min. 10 : O primă șansă importantă de a înscrie! Lunca trimite în fața porții din banda stângă, dar Ciolacu nu reușește să ajungă în timp util pentru a relua spre poartă

Min. 7 : Alexandra Lunca le-a dat deja în două rânduri emoții adversarelor cu demarcările sale, până acum, însă, nu a reușit să scape decisiv spre poartă

Min. 5 : Jocul este echilibrat după primele minute, România a beneficiat de o lovitură de colț, Portugalia de două, fără nicio ocazie de a înscrie

UPDATE 17:10 | Echipa Portugaliei: Patricia Morais – Matilde Fidalgo, Sílvia Rebelo, Carole Costa, Ana Borges – Dolores Silva – Suzane Pires, Amanda Da Costa – Carolina Mendes – Ana Leite, Cláudia Neto-cpt.

Selecționer: Francisco Neto

UPDATE 17:00 | Avem echipa de start a României:

Părăluță – Olivia Oprea, Havriștiuc, Ficzay, Florentina Olar-cpt. – Vătafu, Bortan – Giurgiu, Voicu, Lunca – Ciolacu

Selecționer: Mirel Albon

Rezerve: Roxana Oprea – Sârghe, Rus, Tărășilă, Gorea, Bâtea, Goder

UPDATE 16:25 | Echipa noastră a ajuns la stadionul din Gruia.

UPDATE 11:00 | Jucăm în galben, biletele gratuite sunt disponibile la casierie

La ședința tehnică din această dimineață s-a stabilit în ce echipament vor evolua cele două echipe. La ora 11:00 s-a deschis casieria stadionului din Gruia de unde suporterii își pot ridica biletele gratuite la meci.

Reprezentativa feminină a României joacă astăzi meciul decisiv pentru a merge la Campionatul European de anul viitor, ce va fi găzduit de Olanda.

După 0-0 în tur, la Lisabona, Portugalia vine la Cluj-Napoca știind că și un rezultat de egalitate cu goluri ar însemna prezența la turneul final. ”Nu ne avantajează scorul din tur, iar cum norocul și șansa nu le pot antrena, nu vom juca la 0-0. Trebuie să câștigăm și să ne calificăm în timpul regulamentar”, spune selecționerul Mirel Albon.

Partida de pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” începe la ora 18:00 și ar putea trimite naționala feminină a României la primul turneu major din istorie. Intrarea la meci este gratuită, biletele cu cost zero pot fi ridicate de la casieria arenei din Gruia între orele 11:00 – 18:00.

Concurs: ”calificare” alături de echipă

Suporterii care vor fi prezenți în tribune la meciul decisiv cu Portugalia au șansa de a se ”califica” împreună cu naționala la Campionatul European. Federația Română de Fotbal oferă, prin tragere la sorți dintre toții spectatorii din Gruia, trei excursii de două persoane la meciurile tricolorelor de la turneul final care va avea loc în Olanda, vara viitoare, în eventualitatea în care fetele noastre vor obține calificarea. Regulamentul concursului este disponibil aici.