Echipa națională de fotbal pe plajă a României a pierdut cu 3-4 meciul cu reprezentativa similară a Franței, duminică, la Sanxenxo, în ultima etapă a Grupei 1 din cel de-al doilea turneu preliminar al Diviziei A din Liga Europeană – 2016. Tricolorii nu au câștigat niciun punct în cele trei partide pe care le-au disputat în Spania, însă își pot îndeplini obiectivul (menținerea în primul eșalon) în turneul preliminar programat luna viitoare.

La duelul cu francezii, selecționerul Viorel Farcaș a titularizat următorii jucători: Ionuț FLOREA – Gabriel DOBRE, Ionel POSTEUCĂ, Bogdan CIOCĂNEL, Marian MĂCIUCĂ. Rezerve la startul întâlnirii au fost: Laurențiu GHEORGHE – Adrian TĂNASE, Liviu CROITORU, Raj CĂRĂULEANU, Dorel ZAHARIA. Suspendat, Viorel Farcaș a stat în tribune.

Revenire de la 0-4

În prima repriză a confruntării de duminică, românii au avut o prestație slabă, ceea ce avea să cântărească greu în stabilirea rezultatului final. Chiar în primul minut, Anthony Barbotti a rămas liber în fața lui Ionuț ”Boață” Florea și, cu capul, a reluat mingea în poartă. În minutul 2, Anthony Barbotti a profitat de faptul că a rămas singur cu ”Boață” și a marcat din nou. Tricolorii au primit gol și în minutul 8, la capătul unei faze în care Stephan Francois a șutat în Liviu Croitoru, balonul a sărit la Anthony Barbotti, iar acesta a punctat pentru 3-0.

A doua parte a adus cel de-al patrulea gol al lui Anthony Barbotti: în minutul 20, francezul a scăpat singur cu Ionuț Florea, l-a depășit pe goal-keeper și a trimis mingea în poartă. Ionel Posteucă a dat semnalul revenirii, în minutul 24, atunci când a primit o pasă bună de la ”Boață” și a înscris din voleu.

Elevii lui Viorel Farcaș au evoluat mai bine în cea de-a treia repriză. În minutul 25, la un corner executat de Marian ”Maci” Măciucă, Anthony Cianni a respins balonul doar până la Adrian Tănase, iar acesta l-a învins pe portarul francez. Imediat, în același minut, Gabriel Dobre a primit cartonaș roșu pentru un fault asupra lui Jeremy Basquaise. După ce ”Maci”, dintr-o lovitură liberă, a trimis mingea în bara transversală a adversarilor, Raj Cărăuleanu a marcat din unghi pentru 4-3, în minutul 33, profitând de o nouă respingere a lui Anthony Cianni.

Statistica meciului indică faptul că România a avut mai multe șuturi la poartă (47-36), însă Franța stă mai bine la șuturi pe poartă (13-12).

Duel indirect cu grecii pentru evitarea locului 12

”Este diferență mare între Divizia B, eșalon în care noi am evoluat în sezonul trecut, și Divizia A! Remarc voința și devotamentul tricolorilor. Suntem încrezători că vom rămâne în Divizia A! Avem posibilitatea să câștigăm cel puțin un punct în turneul de la Siofok, însă putem evita ultimul loc și fără niciun punct, doar grație unui golaveraj mai bun decât cel al grecilor, care nu mai au de jucat în turneele preliminare”, a declarat Valeriu Ioniță, managerul reprezentativei României.

Toate rezultatele din cel de-al doilea turneu preliminar:
Divizia A, Grupa 1: Ucraina – Franța 5-1, România – Spania 2-7, Ucraina – România 7-5, Spania – Franța 11-3, Franța – România 4-3, Spania – Ucraina 2-1.
Clasament: 1. Spania 9p (20-6), 2. Ucraina 6p (13-8), 3. Franța 3p (8-19), 4. România 0p (10-18).

Divizia A, Grupa 2: Elveția – Germania 10-4, Grecia – Portugalia 3-6, Elveția – Grecia 6-4, Portugalia – Germania 9-1, Germania – Grecia 3-1, Portugalia – Elveția 1-2.
Clasament: 1. Elveția 9p (18-9), 2. Portugalia 6p (16-6), 3. Germania 3p (8-20), 4. Grecia 0p (8-15).

Divizia B, Grupa 1: Cehia – Olanda 3-2, Norvegia – Olanda 4-3, Cehia – Norvegia 5-4.
Clasament: 1. Cehia 3p (8-6), 2. Norvegia 3p (8-8), 3. Olanda 0p (5-7).

Divizia B, Grupa 2: Anglia – Andorra 5-1, Turcia – Andorra 5-2, Anglia – Turcia 1-1 (3-1 după loviturile pentru departajare).
Clasament: 1. Anglia 4p (6-2), 2. Turcia 3p (6-3), 3. Andorra 0p (3-10).

Liga Europeană – 2016 este alcătuită din Divizia A (12 echipe) și Divizia B (14 echipe). Sunt programate trei turnee preliminare în fiecare eșalon, iar după încheierea acestora se va întocmi clasamentul general pentru fiecare divizie. Cele mai bune opt formații din Divizia A se vor califica în superfinală, iar reprezentativa de pe locul 12 din Divizia A și cele mai bune șapte echipe din Divizia B vor merge în turneul pentru menținerea/promovarea în Divizia A.

12. Grecia 0p (14-35) / 6 meciuri

Ultimul turneu preliminar se va desfășura în perioada 12-14 august 2016, în Ungaria, la Siofok. Iată grupele:
Divizia A, Grupa 1: Portugalia, Rusia, Belarus, România;
Divizia A, Grupa 2: Ucraina, Italia, Polonia, Germania;
Divizia B: Azerbaidjan, Bulgaria, Danemarca, Ungaria.