Prima repriză a partidei cu ocupanta locului patru din seria Vest, ACS Poli Timişoara, a consemnat pe tabela de marcaj o singură reuşită, cea din minutul 32, semnată de Horşia. Repriza secundă a fost una intensă, cu patru reuşite, câte două de fiecare echipă, timişorenii egalând de două ori.

Banderola i-a purtat noroc lui Horşia

Scorul a devenit 1-1 după golul lui Pop, dar căpitanul de miercuri al echipei ”Tricolor11” Târgu Mureş, Ovidiu Horşia (foto dreapta), a refăcut diferenţa de un gol în minutul 69, dintr-o lovitură de pedeapsă. Tot de la punctul cu var a venit al doilea gol egalizator al oaspeţilor, marcator fiind internaţionalul de juniori Sîntean.

Lupşe a debutat cu gol

Cu trei minute înainte de fluierul de final, noua achiziţie a Centrului de Excelenţă, Lupşe, a înscris golul victoriei. În urma acestui rezultat, mureşenii urcă o poziţie în clasament, până pe locul 6, rămânând la două puncte distanţă de colegii lor din Centrul de Excelenţă de la Timişoara, echipă care a învins miercuri pe U Cluj, cu 2-1.

Joi, meci la juniori B

Ziua de joi aduce un nou meci pentru echipa ”Tricolor11” Târgu Mureş, de la ora 14:00, tot pe teren propriu, de data asta contra celor de la Liceul Tehnologic Lucian Blaga Reghin. Întâlnirea va conta pentru etapa a 16-a a seriei a VI-a a Campionatului Naţional de Juniori B, competiţie în care echipa Centrului de Excelenţă ocupă locul şase.

În meciul cu ACS Poli Timişoara, antrenorul Adrian Toader a apelat la următoarea formulă de start: Baumann – Boboia, Ivan, Scarlat, Lupşe – Moţ, Crişan – Csegoldi,  Horşia (cpt.), Gritto – Enea. Singura schimbare a fost efectuată la pauză, atunci când Baumann i-a lăsat locul rezervei Băilă.