Faza in meciul de fotbal dintre FC Viitorul U17 si LPS Banatul Timisoara U17, din cadrul finalei Ligii Elitelor U17, desfasurat la Centrul National de Fotbal din Buftea, duminica 26 mai 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Noul sezon al celei mai importante competiții dedicate fotbalului juvenil, Liga Elitelor, debutează în acest weekend! 

Partidele de la U17 și U19 se vor disputa în cuplaj, întrucât la ambele categorii de vârstă sunt prezente echipele celor mai bune 24 de academii de fotbal din România, rezultat în urma clasificării academiilor, proces demarat de FRF la începutul anului 2019.

Între primele 24 de academii din România se află și clubul Politehnica Timișoara, însă bănățenii au solicitat ca în acest sezon să joace în campionatul național, astfel că ocupanta următorului loc în clasamentul academiilor, SCM Gloria Buzău, va evolua în acest sezon în Liga Elitelor.

Programul primei etape a Ligii Elitelor U17 și U19

LIGA ELITELOR UNDER 19

Seria de Est
10 august, ora 10:00
CS Concordia Chiajna – ACSM Politehnica Iași

ora 16:00: SCM Gloria Buzău – FC Viitorul Constanța; FC Botoșani – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc; CSA Steaua – LPS Iolanda Balaș Buzău

11 august, ora 16:00: FC Voluntari – SC Dinamo 1948

Seria de Vest
10 august, ora 16:00: 
FC Universitatea Cluj – UTA Arad; LPS Banatul Timișoara – ACS Colțea Brașov; LPS Bihorul Oradea – FC Interstar Sibiu; FC Ardealul Cluj – Academia de Fotbal Gică Popescu; Universitatea Craiova – ASU Politehnica Timișoara

11 august, ora 16:00: ACS Kids Tâmpa Brașov – CFR Cluj

LIGA ELITELOR UNDER 17 

Seria de Est
10 august, ora 12:00
CS Concordia Chiajna – ACSM Politehnica Iași

ora 18:00: SCM Gloria Buzău – FC Viitorul Constanța; FC Botoșani – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc; CSA Steaua – LPS Iolanda Balaș Buzău

11 august, ora 18:00: FC Voluntari – SC Dinamo 1948

Seria de Vest
10 august, ora 18:00: 
FC Universitatea Cluj – UTA Arad; LPS Banatul Timișoara – ACS Colțea Brașov; LPS Bihorul Oradea – FC Interstar Sibiu; FC Ardealul Cluj – Academia de Fotbal Gică Popescu; Universitatea Craiova – ASU Politehnica Timișoara

11 august, ora 18:00: ACS Kids Tâmpa Brașov – CFR Cluj

*Cluburile FCSB și FC Viitorul au solicitat amânarea meciurilor pe care urmează să le dispute în primele două etape, întrucât o parte din jucători sunt implicați în acțiunile echipelor naționale. 

Regulamentele competiției pot fi accesate aici:
Regulament Liga Elitelor U19 2019-2020
Regulament Liga Elitelor U17 2019-2020