Partidele, la care participă echipe din Liga 4, dar care se joacă după reguli de futsal, s-au jucat duminică, 24 februarie, în sălile de sport din localitățile Sarichioi și Topolog.

La startul competiției, organizată de Asociația Județeană de Fotbal Tulcea în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport, au luat parte șapte formații, care au fost împărțite în două serii.

La Topolog, într-o serie în care au participat trei echipe, s-au calificat mai departe Flacăra Mihail Kogălniceanu și Șoimii Topolog, în timp ce echipa din Ostrov s-a clasat pe poziția a treia.

Surpriza competiției a fost însă la Sarichioi, acolo unde la start s-au aflat patru echipe. Meciurile s-au disputat în sistem eliminatoriu, iar la capătul primei partide Sarica Niculițel s-a impus în fața celor de la Pescărușul Sarichioi, cu scorul de 2-0. Jucătorii din Niculițel au trecut în finala zonală de Național Somova, iar cele două formații s-au calificat astfel în finala județeană.

Conform regulamentului, semifinalele județene vor fi următoarele:

Sarica Niculițel – Șoimii Topolog
Flacăra Mihail Kogalniceanu – Național Somova

Câștigătoarele acestor jocuri se vor confrunta în finalamare, iar învinsele se vor lupta pentru locurile 3-4.