Sala sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare a găzduit în perioada 27 – 29 decembrie 2016, competiţia de fotbal în sală dotată cu „Cupa Minerul 2016”.

Întrecerea a reunit la start nu mai puţin de 18 echipe şi s-a încheiat cu victoria echipei XEXA, formație ce a avut în componentă jucători ce activează în eşaloanele superioare ale fotbalului românesc: Cristi Bud, Claudiu Bumba şi Ciprian Duruş.

În finala competiţiei echipa XEXA a învins, cu scorul de 3-1, echipa FC Kiss, formație alcătuită din Ciprian Danciu, Marius Feraru, Hicea, G. Danciu, Borota, Mureşan şi Petrică Negrea.

În meciul pentru locul 3, echipa Minerul a câştigat cu 4-1 în faţa formaţiei ASCO.

Premiile primei ediţii ale Cupei Minerul au totalizat peste 10.000 lei: locul 1 a fost recompensat cu 5.000 de lei, locul 2 cu 3.000 de lei, iar locul 3 cu 2.000 de lei.