La juniori A, cele mai multe reușite s-au consemnat pe stadionul „Aripile“, unde CSS Craiova a prins o zi nefastă și a fost întrecută de Academia „Gică Popescu“ cu 9-1 (5-0). Pentru gazde a marcat Mamutu, replica grupării de la „Hanul Doctorului“ venind prin Firan (2), Oglice (2), Tănase, Croitoru, Manda, Dumitru și Butoi.

„GP“ U19: Udrea – Niță, Păduraru, Dicu, Iliescu – Croitoru, Toboș, Tănase, Butoi – Oglice, Firan. Au mai intrat: Nistor, Manda, Dumitru, Pârvuleasa.
CSS U19: Stamate – Simion, Giuverdea, Gherghina, Rădoi – Toma, Vărzaru, Resteanu, Călărașu – Gheorghe, Mamutu. Au mai intrat: M. Grigorie, Bâzdoacă.

„A fost un duș rece pentru noi, din care am avut ce învăța. Noi avem jucători cu un an mai mici decât o cere competiția, iar asta s-a simțit, însă aștept o altă atitudine din partea echipei începând cu meciul următor“, a declarat antrenorul celor de la CSS Craiova, Gică Vlad.
„Băieții au avut poftă de joc, s-au mișcat bine și ne-a ieșit cam totul, am fost foarte eficienți. Ne dorim să menținem acest ritm, dar nu va fi ușor“, a explicat tehnicianul Academiei, Gică Barbu.

Marian Dobre a debutat cu stângul la CSS U17

La juniori B, CSS Craiova, condusă în premieră de pe bancă de Marian Dobre, a cedat cu 7-2 în fața celor de la Academia „Gică Popescu“. Golurile învingătorilor au fost marcate de Zamfir (2), Cazan (2), Ghițulescu, Baciu și Lambu, iar pentru gazde a marcat Grigorie Paul (2).

CSS U17: Deselnicu – Teică, Ursaru, Pipercă, Ștefan – Stoica, Sârmon – Constantinescu, Chelu, Ornoiu – Pascu. Au mai intrat: Grigorie, Munteanu, Firu, Târșoagă, Manalache.
„GP” U17: Stoenică – Militaru, Tudor, Isuf, Mehedințeanu – Ghițulescu, Baciu, Zamfir, Stana – Lambu, Ispas. Au mai intrat: Negreț, Ciobanu, Cazan, Ghiță, Enache.

„Au fost câteva greșeli individuale, pe care adversarii le-au taxat. Ca și la juniori A, noi folosim jucători mai mici de vârstă. Acești copii născuți în 2001 o să aibă un an de competiție în plus la anul, când vor juca la nivelul anului 2000 și atunci se vor descurca mult mai bine, dar acum suferim puțin ca rezultate“, a menționat tehnicianul CSS-ului, Marian Dobre.

„A fost un meci frumos, cu multe ocazii la ambele porți, doar că noi am fost mai eficienți“, a comentat managerul formației de la „Han“, Paul Răducan.

CFR și Dinamyk și-au împățit reprizele și punctele

Un meci interesant s-a disputat la „Depou“, unde CFR Romgaz Craiova U17 a remizat, scor 3-3, cu Dinamyk Craiova U17. Gazdele au condus la pauză cu 3-0, grație golurilor marcate de Ciocioi, Vulpe și Stan, iar „dinamicii“ au revenit în partea secundă prin Cotocu (2) și Gheonea.
CFR: Ion – Nicu, Bonea, Viziru, Dumitrașcu – Manciu, Ciutică, Stan, Ciocioi – Vulpe, Sună. Au mai intrat: Firu, Iancu, Barbu, Diaconu, Priboi. Antrenor: Marian Bârsanu.
Dinamyk: Ciolponea – Ilie, Petrescu, Tuică, Gheonea – Lixandru, Zătreanu – Geană, Cotocu, Boboc – Ghiță. Au mai intrat: Stan, Chiciu, Viespe, Stocheci, Tomescu. Antrenor: Ștefan Florescu.

„Am făcut un joc bun în prima repriză, în minutul 25 aveam 3-0, dar în repriza a doua portarul nostru, care este născut în 2001 și nu are nici o talie foarte bună, a greșit și oaspeții au întors meciul și puteau chiar să ne și învingă“, a spus tehnicianul „ceferiștilor“, Marian Bârsanu.

„Am început mai greu meciul, ne-a dezavantajat și starea terenului și ne-au surprins cu mingi aruncate în spatele apărării. Am discutat cu băieții la pauză, au înțeles mesajul meu și au făcut o evoluție mult mai bună în repriza a doua. Rezultatul este echitabil, chiar dacă dorințele noastre erau altele“, a declarat antrenorul celor de la Dinamyk, Ștefan Florescu.

CN de Juniori, seria 6
Under 19, etapa a 21-a: CSS Craiova – Academia „Gică Popescu“ 1-9, LPS Slatina – LPS Târgu Jiu 5-1. Partida CSJ Ştiința U Craiova – CSS Slatina a fost amânată, iar CFR Romgaz Craiova și ACSM Râmnicu Vâlcea au stat.
Clasament U19: 1. CSS Slatina 34 puncte (golaveraj 34-13), 2. Academia „Gică Popescu“ 30 (38-22), 3. LPS Slatina 30 (33-18), 4. ACSM Râmnicu Vâlcea 26 (22-24), 5. CSJ Ştiința U Craiova 25 (47-21), 6. CFR Romgaz Craiova 20 (30-31), 7. CSS Craiova 7 (14-54), 8. LPS Târgu Jiu 4 (18-53).

Etapa viitoare: sâmbătă – ora 10.00: CSJ Ştiința U Craiova – CSS Craiova, ora 12.00: CSS Slatina – ACSM Râmnicu Vâlcea, Academia „Gică Popescu“ – CFR Romgaz Craiova. LPS Târgu Jiu și LPS Slatina stau.

Under 17, etapa a 21-a: CSS Craiova – Academia „Gică Popescu“ 2-7, CFR Romgaz Craiova – Dinamyk Craiova 3-3, LPS Slatina – LPS Târgu Jiu 3-5. Partida CSJ Ştiința U Craiova – CSS Slatina a fost amânată, iar ACSM Râmnicu Vâlcea a stat.
Clasament U17: 1. ACSM Râmnicu Vâlcea 46 (72-18), 2. CSS Slatina 40 (75-23), 3. Academia „Gică Popescu“ 38 (63-26), 4. CSJ Ştiința U Craiova 36 (70-33), 5. Dinamyk Craiova 36 (62-30), 6. LPS Târgu Jiu 19 (26-59), 7. CSS Craiova 13 (20-66), 8. LPS Slatina 11 (21-71), 9. CFR Romgaz Craiova 4 (12-95).
Etapa viitoare: sâmbătă – ora 12.00: CSJ Ştiința U Craiova – CSS Craiova, ora 14.00: Dinamyk Craiova – LPS Slatina, CSS Slatina – ACSM Râmnicu Vâlcea, Academia „Gică Popescu“ – CFR Romgaz Craiova. LPS Târgu Jiu stă.