Primul eşalon al Capitalei a ajuns în faza play-off-ului care va desemna echipa care va reprezenta Bucureştiul în barajul pentru promovarea în Liga 3. Calificatele în această fază, în ordinea clasării la finalul sezonului regular, au fost CSA Steaua, Carmen Bucureşti, Progresul 2005 şi CS FC Dinamo. Conform regulamentului de disputare a play-off-ului, CSA Steaua a început turneul cu 3 puncte, Carmen cu 2, iar Progresul 2005 cu 1.

Prima rundă s-a disputat luni, pe stadionul Regie din Bucureşti, prologul fiind reprezentat de meciul dintre Carmen şi Progresul 2005, adjudecat de echipa antrenată de Daniel Iftodi cu 3-1. Narcis Ioniţă (18, 52) şi Alexandru Nechita (40) au marcat pentru Carmen, în timp ce Marius Tudose (56) a redus din handicap.

În al doilea meci al primei etape, CSA Steaua a învins cu 5-1 pe CS FC Dinamo, după ce brazilienii Lucas Caetano (6) şi Matheos Medeiros (15), alături de Florin Răsdan, autor al unei duble (22, 29) au stabilit scorul primei reprize. Alin Robu (81) a dus scorul la 5-0, iar experimentatul Dacian Varga a marcat golul de onoare al dinamoviştilor în primul minut de prelungire al partidei.

După aceste rezultate, CSA Steaua este lider cu 6 puncte, urmată de Carmen cu 5, Progresul 2005 cu 1 şi CS FC Dinamo la cota 0. Următoarele etape ale play-off-ul Capitalei vor avea loc joi şi duminică, după următorul program:

joi, 30 mai
ora 16:00: CS FC Dinamo – Carmen
ora 18:30: Progresul 2005 – CSA Steaua

duminică, 2 iunie
ora 16:00: Progresul 2005 – CS FC Dinamo
ora 18:30: CSA Steaua – Carmen

Câştigătoarea play-off-ului va reprezenta Bucureştiul la barajul pentru promovarea în Liga 3, într-o dublă manşă cu Mostiştea Ulmu, campioana Călăraşiului, returul fiind programat la Bucureşti.