Clubul de fotbal Atletico Junior Bacău, cunoscut pentru implicarea sa constantă în dezvoltarea copiilor și juniorilor, a avut parte de o experiență internațională valoroasă.

Antrenorii clubului au avut oportunitatea de a petrece câteva zile în cadrul prestigioasei academii Hellas Verona, un model de profesionalism și dedicare în fotbalul juvenil.

Pe parcursul șederii în Italia, tehnicienii de la Atletico Bacău au fost integrați într-un mediu în care accentul cade, în primul rând, pe formarea tinerilor jucători, atât din punct de vedere sportiv, cât și uman, ei fiind impresionți de infrastructura de top, personalul calificat și ambiția constantă de a progresa.

„Hellas Verona este cu adevărat o academie de fotbal în sensul deplin al cuvântului. Clubul investește substanțial în infrastructură, metodologii de antrenament și în formarea antrenorilor, creând astfel un cadru ideal pentru dezvoltarea jucătorilor. Integrarea tinerilor în echipele de seniori este o prioritate, ceea ce le oferă acestora oportunitatea reală de a evolua spre fotbalul profesionist”, au declarat reprezentanții Atletico Junior  Bacău.

Discuțiile purtate cu directorul academiei au oferit perspective valoroase asupra filozofiei Hellas Verona, structurată în jurul a cinci piloni fundamentali: dezvoltarea abilităților tehnice – printr-un accent permanent pe îmbunătățirea controlului balonului, driblingului, paselor și finalizării; formarea caracterului – prin educarea tinerilor în spiritul disciplinei, respectului și muncii de echipă; metodologia de antrenament – prin metode inovatoare, adaptate fiecărui jucător în parte; promovarea jocului colectiv – învățarea tacticii și a colaborării, peste simpla dezvoltare individual; drumul spre performanță – prin cultivarea unei mentalități de progres continuu și determinare.

Experiența a fost una inspirațională, iar antrenorii de la Atletico Junior Bacău sunt încrezători că vor putea adapta și aplica o parte dintre cele văzute în cadrul clubului italian. Chiar dacă metodologiile diferă în multe privințe față de cele din România, există o bază comună în dorința de a crește fotbaliști echilibrați și bine pregătiți pentru provocările jocului modern.

„Le mulțumim partenerilor noștri de la Hellas Verona pentru această oportunitate extraordinară. Sperăm să păstrăm legătura și să repetăm această experiență și în anii următori. Avem multe de învățat și suntem hotărâți să punem în practică cele mai bune lucruri descoperite aici”, au adăugat reprezentanții clubului băcăuan.

ARTICOL DE DANIEL LAZĂR