Conference League

CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova și Sepsi OSK Sf. Gheorghe au obținut calificarea în următoarea rundă a preliminariilor Conference League. Săptămâna viitoare are loc manșa tur!

Miercuri, 27 iulie, CFR Cluj s-a deplasat în Andorra pentru returul cu Inter Escaldes. Având avantajul de 3 goluri de la Cluj, campioana României a mers mai departe după o remiză, 1-1, în deplasare. Ciprian Deac a înscris în minutul 51, din penalty, egalând scorul pe tabelă. Gazdele au evoluat în zece oameni din minutul 61, iar în prelungirile jocului arbitrul le-a mai eliminat un jucător.

În turul 3 preliminar, CFR Cluj o va întâlni pe Shakhtyor Soligorsk din Belarus. Prima manșă, din deplasare, se va juca în Turcia, la Sakarya.

Joi, 28 iulie, și celelalte 3 echipe s-au alăturat campioanei în următoarea fază a preliminariilor Conference League.

FCSB, învinsă cu 1-0 în turul din Georgia, a întors rezultatul pe Arena Națională în fața lui Saburtalo la capătul unui meci tensionat. A fost 2-0 pentru echipa preluată în această săptămână de Nicolae Dică în minutul 55. Dawa, cu o lovitură de cap după un corner, a deschis scorul chiar înainte de pauză, apoi Edjouma a înscris cu un șut plasat din marginea careului. Oaspeții au reușit apoi să egaleze prin golurile lui Goshteliani (69) și Tabatadze (78), înainte ca Florinel Coman (80), cu o lovitură de cap din apropiere, și Radunovic (87), din penalty, să o califice mai departe pe FCSB.

În următorul tur, FCSB o va întâlni pe învingătoarea pe Dunajská Streda (Slovacia), primul meci în deplasare.

Universitatea Craiova a avut emoții doar o repriză cu albanezii de la Vllaznia, cu care terminase la egalitate în deplasare, 1-1. În partea secundă a returului de pe ”Ion Oblemenco” oltenii s-au desprins prin golurile lui Mateiu, șut de la 25 de metri (58), Raul Silva, ”cap” după o lovitură de colț (62), și Valerică Găman, tot cu capul, din 6 metri (80). Și au obținut calificarea!

În turul 3 preliminar, Universitatea Craiova dă piept cu Zorya Luhansk din Ucraina. Partida tur se va disputa în Polonia, la Lublin.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe s-a deplasat la Ljubljana pentru returul cu Olimpija având avantajul victoriei din România, 3-1. După 0-0 la pauză, trupa antrenată de Cristiano Bergodi a încasat două goluri, Kvesić (61) și Krefl (70), care au trimis partida în reprizele de prelungire. Cum nu s-a mai înscris, calificarea a fost decisă la loviturile de departajare. Câștigătoarea Cupei României s-a impus cu 4-2, după ce adversarii nu au nimerit în două rânduri, de la 11 metri, cadrul porții.

În următorul tur, Sepsi o va întâlni pe Djurgården din Suedia, primul meci urmând a se disputa la Sfântu Gheorghe.

Federația Română de Fotbal le felicită pe CFR Cluj, FCSB, Universitatea Craiova și Sepsi OSK Sf. Gheorghe pentru calificarea în turul 3 preliminar UEFA Conference League și le urează succes în drumul spre grupele competiției!