În prima semifinală a Cupei României, Politehnica Iași a condus la Sfântu Gheorghe, dar Sepsi a întors rezultatul și s-a impus în final cu 5-1.

Oaspeții au mers pe terenul celor de la Sepsi încrezători că vor ajunge în finala Cupei României, un obiectiv declarat încă din pauza de iarnă. Partida a început bine pentru ei, iar Andrei Cristea a deschis scorul din penalty în minutul 5, după un fault al lui Celea. Gazdele nu au cedat și au trecut la conducerea partidei, iar în minutul 25 Achahbar a adus egalarea cu un șut frumos de la marginea careului. Acesta a fost și rezultatul pauzei.

Ieșenii nu au început la fel de bine și a doua repriză, iar Lorand Fulop a adus-o pe Sepsi în avantaj cu o lovitură de cap. Gazdele au rămas sus, Florin Ștefan, participant la EURO 2019 anul trecut, a reușit o cursă în banda stânga și a centrat perfect pentru Achahbar, iar olandezul a reușit “dubla”. Poli nu a reușit să își mai revină, iar Carnat, dintr-un unghi imposibil și profitând de greșeala portarului Rusu, și Karanovic au închis tabela la 5-1.

Returul se dispută în perioada 7-9 iulie, dar Sepsi OSK este favorită să ajungă în premieră într-o finală a Cupei României!

Sepsi OSK – Poli Iași 5-1
Au marcat: A. Cristea 5 / Achahbar 25, 74, L. Fülöp 52, Carnat 79, Karanovic 86

Sepsi: Niczuly – Carnat, Bouhenna (cpt.), Celea, Fl. Ștefan – Velev (I. Fülöp, 46), Vașvari – L. Fülöp (C. Popescu, 67), Achahbar, M. Ștefănescu – Safranko (Karanovic, 67). Antrenor: Leo Grozavu.

Poli Iași:D. Rusu – Rodny Lopes, Fomba, Klimavicius, Onea – Horșia (Grădinaru, 46), Mihalache (cpt.), De Iriondo (S. Șerban, 65), Popadiuc (Platini, 46) – Chacana (Omoh, 57), A. Cristea (Luckassen, 59). Antrenor: Mircea Rednic.

Rezultatul urmează să fie omologat.

Joi, 25 iunie, ora 20:00, Dinamo – FCSB

În cealaltă semifinală, după 4 ani, Dinamo are din nou șansa de a disputa o finală de Cupa României. În 2016, în semifinale, tot FCSB i-a fost adversară. Chiar dacă niciuna dintre echipe nu a câștigat în cele două manșe, ”câinii” au mers mai departe datorită golurilor marcate în deplasare.

Prezența în finală, pe Arena Națională, nu a fost de succes, roș-albii fiind învinși de CFR Cluj la loviturile de departajare. Ultimul triumf în Cupă pentru Dinamo datează din 2012, atunci când s-a impus în fața Rapidului, scor 1-0.

În ediția 2019-2020 le-a eliminat pe: UTA Arad (3-1), Foresta Suceava (4-0), Academica Clinceni (1-0).

FCSB are șansa revanșei în fața dinamoviștilor după ce aceștia i-au întrerupt parcursul din sezonul 2015-2016. Cel mai recent succes în Cupa României a fost cel din 2015, când trupa pregătită pe atunci de Costel Gâlcă a câștigat finala cu Universitatea Cluj, scor 3-0. A fost anul eventului, FCSB câștigând atunci și ultimul titlu de campioană până în prezent.

A trecut până acum de: Metaloglobus (2-0), Universitatea Cluj (1-0), Hermannstadt (2-1).