Optimile de finală ale Cupei României au ajuns la final. În sferturile de finală ale competiției se vor duela 4 formații din Liga 1 și 4 din Liga 2.

În primul meci al zilei, elevii lui Flavius Stoican au reușit să răstoarne calculele hârtiei. Viitorul Pandurii s-a impus cu 1-0 în fața lui Gaz Metan Mediaș, locul 8 în Liga 1. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 15, de Daniel Paraschiv, care a profitat de o respingere în față a lui Buzbuchi. Până la final, gorjenii au mai avut 3 șanse clare de gol, dar și oaspeții puteau egala, fiind aproape de gol în două rânduri.

La Timișoara, ASU Poli a sperat și ea într-o surpriză. Ionuț Coadă i-a făcut pe timișoreni să viseze frumos după ce a înscris în minutul 27. Astra a reușit totuși să întoarcă scorul în partea secundă. Introdus la pauză, Silviu Balaure a egalat cu o lovitură de cap din apropiere. Golul victoriei a venit cu 10 minute înainte de final, când Montini a înscris după ce inițial a trimis în bară.

În ultimul meci din optimile de finală s-au întâlnit două formații pe loc de play-off în Liga 1: Universitatea Craiova și FC Botoșani. Disputată în Moldova, partida s-a jucat pe un teren acoperit de zăpadă. Cu un nou antrenor pe bancă, Marinos Ouzounidis, oltenii au început perfect și în minutul 1 Andrei Ivan a obținut o lovitură de la 11 metri. A executat Alex Cicâldău și Craiova a deschis scorul. A fost golul victoriei pentru Universitatea, care a obținut astfel calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, acolo unde a devenit favorită la câștigarea trofeului, fiind cel mai bine clasată formație rămasă în competiție.

Optimi de finală: rezultate și program

Marți, 9 februarie
FC Petrolul Ploiești – CSM Politehnica Iași 3-0
Au marcat: R. Moise (17), V. Țicu (45+1), Buhăescu (55)

Miercuri, 10 februarie
AFC Farul Constanța – Chindia Târgoviște 0-3
Au marcat: Berisha (39), P. Iacob (70), Diaz (72)

Universitatea Cluj – UTA Arad 2-1
Au marcat: Ogbu (32), S. Ribeiro (73) / Ad. Petre (90+5)

Dinamo – FCSB 1-0
A marcat: Nemec (55)

Joi, 11 februarie
Viitorul Pandurii – Gaz Metan Mediaș 1-0
A marcat: D. Paraschiv (15)

ASU Politehnica Timișoara – AFC Astra 1-2
Au marcat: I. Coadă (27) / S. Balaure (59), Montini (82)

FC Botoșani – Universitatea Craiova 0-1
A marcat: Cicâldău (3 pen.)

Dunărea Călărași – Turris-Oltul Turnu Măgurele 3-0*
* prin decizia Comisiei de Disciplină și Etică din 12 februarie 2021, ca urmare a deciziei oaspeților de a se retrage din competițiile FRF. Detalii aici.

Tragerea la sorți a sferturilor de finală va avea loc luni, 15 februarie, de la ora 10:30.