FCSB bucurie Cupa Romaniei

Joi, 26 septembrie, s-au desfășurat ultimele patru jocuri din faza șaisprezecimilor de finală. Surpriza zilei s-a înregistrat la Cluj-Napoca, unde Sănătatea a eliminat-o pe Viitorul Constanța, deținătoarea trofeului.

Primul meci al zilei a fost și cel în care s-a înregistrat cel mai surprinzător rezultat din această ediție a Cupei României. Sănătatea Cluj, formație din Liga 3, a depășit-o pe FC Viitorul, echipa care în urmă cu câteva luni ridica trofeul. Laurențiu Rus a deschis scorul în minutul 13, iar “virușii verzi” au reușit să păstreze rezultatul până la final!

Sepsi Sfântu-Gheorghe nu a avut nicio emoție în deplasarea de la Timișoara și a tranșat repede duelul cu Ripensia. Carnat, Moussa și Flores au înscris în prima repriză, iar la pauză oaspeții au condus cu 3-1. Pentru gazde a marcat Toma. Până la final tabela s-a mai modificat o singură dată, când Adebanjo a făcut 4-1 pentru Sepsi.

Fotbal Club Rapid a sperat să dea lovitura și să treacă de ACSM Politehnica Iași. Partida s-a jucat la Buzău, însă suporterii rapidiști au făcut ca formația alb-vișinie să se simtă ca acasă. Formația din eșalonul secund a fost mai periculoasă în prima repriză, dar nu a reușit să puncteze pe tabelă. Balanța s-a înclinat în direcția ieșenilor în minutul 66, când Andrei Cristea a obținut un penalty, fază în urma căreia Bonnin a văzut și cartonașul roșu, pe care tot el l-a transformat. Rapid nu a avut puterea să revină în inferioritate, iar ieșenii au ajuns în optimile de finală.

Ultimul meci din faza șaisprezecimilor s-a disputat la Voluntari, unde Metaloglobus a întâlnit-o pe FCSB. Roș-albaștrii au început bine, iar Moruțan l-a învins pe Gavrilaș cu un șut frumos de la 20 de metri. Cu câteva minute înainte de pauză, Dennis Man, revenit după o accidentare, a înscris și el după o pasă a aceluiași Moruțan.

Rezultatele partidelor din faza șaisprezecimilor de finală:

Marți, 24 septembrie
Flacăra Horezu – Astra 0-2
Marcatori: V. Gheorghe (44), Ajayi (83)

Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaș 2-1
Marcatori: Drugă (41), Martin (44) / Sg. Buș (8)

UTA Arad – Dinamo 1-3
Marcatori: R. Moise (18) / Moldoveanu (14), Nistor (58), Neicuțescu (82)

Metalul Buzău – AFK Csikszereda 1-0
Marcatori: Grăjdan (45+1)

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3
Marcatori: Pațurcă (64-pen), Negruț (90+1) / R. Ion (38), Barbu (77-pen), Deretti (84)

Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3
Marcatori: A. Nica (2), Bari (53) / D. Benzar (17), Achim (43), Ţîră (59)

U Craiova 1948 SA – Universitatea Cluj 2-3 (după prelungiri)
Marcatori: Cl. Bălan (7, 14) / Telcean (41), Rafa (51, 95)

Miercuri, 25 septembrie
Chindia Târgoviște – AFC Hermannstadt 0-1
Marcator: Joalisson (87 – pen.)

CS Făurei – CS Mioveni 1-5
Marcatori: Fl. Bălan (47) / Celea (49), Anghelina (57, 74), Hergheligiu (87 – pen.), Coşereanu (88)

Industria Galda – FC Petrolul Ploiești 0-1
Marcator: Younes (32)

CSM Reșița – Universitatea Craiova 0-1
Marcator: Nițu (31)

FC Botoșani – CFR Cluj 2-2 (4-2, după lovituri de departajare)
Marcatori: Ashkovski (37), Rodriguez (81 – pen.) / Golofca (55), Burcă (60)