Dan Buzărnescu a câștigat turneul național de FIFA organizat la Bucharest Gaming Week

Învingătorul împreună cu ceilalți trei semifinaliști, Marius Bucur (finalist), Tudor Buțan și Robert Dumitru, vor face parte din noua echipa națională de FIFA a României, recunoscută de Federația Română de Fotbal.

Bucharest Gaming Week, eveniment desfășurat la Romexpo, a găzduit în perioada 8-9 decembrie turneul național de FIFA 19, organizat în parteneriat cu FRF.

16 jucători s-au aflat la start, iar patru dintre aceștia, semifinaliștii, și-au câștigat locul în echipa națională de FIFA a României, care în viitor va disputa diferite turnee amicale contra altor selecționate de FIFA.

GRUPA A: Slow-OFF, The-Striker, andrei320, Ghislain
GRUPA B: missuu7, ChrisPST11, Vedeanu, JojoAlex9720
GRUPA C: Antonio Cracana, TudorWYZ, Robert2002ro, pxanutboi
GRUPA D: bradutu888, AntonyoBebe, daxone222, George110600

Sferturi de finală: Slow-OFF – Vedeanu 2-1, TudorWYZ – AntonyoBebe 2-0, bradutu888 – Robert2002ro 0-2, The-Striker – ChrisPST11 2-1

Semifinale: Slow-OFF – TudorWYZ 2-1, Robert2002ro – The-Striker 0-2

Finala: Slow-OFF – The-Striker 0-2

Fazele finale s-au jucat în sistem „cel mai bun din trei meciuri”. La festivitatea de premiere a fost prezent și președintele FRF, Răzvan Burleanu. În cadrul evenimentului, Federația Română de Fotbal a oferit numeroase premii celor prezenți la Bucharest Gaming Week și a organizat și alte partide demonstrative de fotbal virtual.