Andrei Peteleu si Bastos lupta pentru posesia balonului in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si Lazio din Grupa E a Ligii Europa, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca, joi, 19 septembrie 2019. © FOTO: Flaviu Buboi / Sport Pictures

Campioana României a ratat șansa de a se califica mai departe în Europa League cu o etapă înainte de final. CFR Cluj a pierdut, 0-1, pe terenul lui Lazio Roma și își pune toate speranțele în partida de peste două săptămâni, când va întâlni în Gruia pe Celtic Glasgow, formație care e deja calificată.

Pe “Olimpico”, CFR Cluj a început ezitant partida, încercând încă din start să apere rezultatul de pe tabelă. Gazdele au reușit să puncteze în minutul 25, după o ezitare a lui Peteleu, Correa fiind cel care a deschis scorul.

În repriza a doua, clujenii au forțat și au reușit să își creeze ocazii la poarta lui Proto, însă Omrani, Păun, Camora și Cestor, în final, nu au reușit să-l învingă pe portarul din poarta italienilor. Traore a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Egalarea nu a mai venit, iar CFR va afla peste două săptămâni daca va continua în a doua competiție europeană. Clujenii au nevoie de un punct în meciul cu Celtic pentru a nu mai depinde de rezultatul din celălalt meci. S-ar putea califica și dacă pierd, însă Lazio nu trebuie să se impună pe terenul lui Rennes.

LAZIO ROMA – CFR CLUJ 1-0
A marcat: Correa (25)
Lazio: Proto – Bastos, Vavro, Acerbi – Lazzari, Parolo, Cataldi, Luis Alberto (Patric, 80), Jony (Lulic, 74) – Correa, Adekanye (Caicedo, 65). Antrenor: Simone Inzaghi.
CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu (Susic, 73), Cestor, A. Burcă, K. Boli, Camora – Djokovici, Bordeianu (Deac, 62), Culio – Omrani, Păun (Traore, 65). Antrenor: Dan Petrescu.