Campioana României a reluat joi seara parcursul european.

În Gruia, în fața tribunelor pline, trupa lui Dan Petrescu a fost aproape de răpune o nouă echipă tare a Europei. În prima manșă a șaisprezecimilor de finală ale Europa League, clujenii au condus până în final pe Sevilla, dar s-au văzut egalați.

După o primă repriză echilibrată, fără șanse importante de gol, CFR Cluj a urcat liniile în terenul advers și insistența a dus până la urmă la deschiderea scorului. O minge trimisă în centrul careului spaniol a fost jucată cu mâna de fundașul Kounde. Și, după ce a consultat faza pe monitorul VAR, ”centralul” Deniz Aytekin a dictat lovitură de la 11 metri.

Ciprian Deac a transformat, în minutul 59, penalty-ul, cu un șut puternic în stânga portarului. A fost al treilea său gol în actualul sezon de Europa League.

Până la final, CFR Cluj a încercat să apere avantajul de pe tabelă. Dar, în minutul 82, când defensiva a făcut greu pasul înainte, De Jong și En-Nesyri au rămas singuri față în față cu Arlauskis. Cel de-al doilea a finalizat pentru 1-1.

Calificarea se joacă în returul programat joia viitoare, pe 27 februarie, în Spania.

CFR Cluj – Sevilla 1-1 (Deac 59-pen. / En-Nesyri 82)

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă, Camora-cpt. – Deac, Bordeianu, Djokovic, Păun (Hoban 74) – Traore (Rondon 83), Omrani (Golofca 85). Antrenor: Dan Petrescu

Sevilla: Vaclik – Jesus Navas-cpt. (En-Nesyri 73), Kounde, Diego Carlos, Escudero – Jordan, Gudelj, Fernando – Suso (Vazquez 90+1), De Jong, Ocampos (Rony Lopes 78). Antrenor: Julen Lopetegui