În perioada 24-26 mai, Universitatea Politehnica din Timișoara a găzduit fazele finale ale Campionatului Național Universitar la fotbal.

Astfel, ”Vestul” va participa la Campionatul European Universitar, care se va desfășura la Madrid, între 20-27 iulie, competiție organizată de European University Sports Association.

Aceasta a fost a treia finală consecutivă a bănățenilor în cadrul competiției. În ediția din acest an, UVT a trecut de Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia, la lovituri de departajare. În timpul regulamentar a fost 1-1, goluri marcate de P. Niță (min. 52), respectiv A. David (min. 18).

Conform regulamentului, s-a trecut direct la loviturile de departajare, fără a se disputa prelungiri. S-a terminat 4-2 pentru bănățeni, care au redevenit, după doi ani, campioni naționali. Din lotul învingătorilor au făcut parte și trei foști jucători ai echipei Politehnicii, din Liga 2. Este vorba despre D. Băban, P. Niță și Giuricici, toți evoluând și în finală (primii doi ca titulari).

Cealaltă echipă timișoreană, Universitatea Politehnica, gazda turneului final, s-a clasat pe locul 4, după ce a pierdut cu Universitatea Petroşani în finala mică, scor 1-4. Celelalte două echipe participante au fost Universitatea Oradea și Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi Iași.

Golgeterul turneului a fost  P. Niță, cu 4 goluri, iar cel mai bun jucător a fost desemnat Carnat, de la UAB Alba-Iulia, legitimat în Liga I, la Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

Competiția, desfășurată anual, este organizată de Federaţia Sportului Şcolar şi Universitar din România, Ministerul Educaţiei Naționale, Federația Română de Fotbal și Universitatea Politehnica Timişoara.

Vineri, 24 mai
Ora 17: UPT Timișoara – UO Oradea 2-0 (teren Baza Politehnica 2)
Ora 17: UTI Iași – UVT Timișoara 1-7 (teren III Dan Păltinișanu)

Sâmbătă, 25 mai
Ora 11: UAB Alba-Iulia – UO Oradea 2-1 (teren III Dan Păltinișanu)
Ora 11: UPET Petroşani – UVT Timișoara 1-4 (teren LPS Banatul)
Ora 18: UPT Timișoara – UAB Alba-Iulia 0-1 (stadion Știința)
Ora 18: UTI Iași – UPET Petroşani 2-2 (teren III Dan Păltinișanu)

Duminică, 26 mai
Finala mică: UPT Timișoara – UPET Petroşani 1-4 (stadion Electrica)
Finala: UAB Alba-Iulia – UVT Timișoara 1-1 (2-4 l.d.) (stadion Știința)

Clasament final: 1. UVT Timișoara (campioană națională), 2. UAB Alba-Iulia, 3. UPET Petroşani, 4. UPT Timișoara, 5-6. UO Oradea, UTI Iași