VIDEO Start în optimile Cupei României: Petrolul a eliminat-o pe Poli Iași!

Primul meci din faza optimilor de finală a adus o surpriză: FC Petrolul Ploiești, locul 9 în Liga 2, fără meci oficial din 5 decembrie, a învins-o clar, scor 3-0, pe Politehnica Iași, ultima clasată în Liga 1.

Aspirațiile moldovenilor la un loc în ”sferturi” au durat ceva mai mult de un sfert de oră, până când Petrolul a reușit să deschidă scorul. Era minutul 17 când Romario Moise a profitat de ieșirea neinspirată din poartă a lui Brînză și a trimis în plasă.

Pe finalul reprizei întâi, în primul minut de prelungire, Valentin Țicu a majorat diferența. Fundașul a executat o lovitură liberă de la peste 30 de metri, iar centrarea sa a păcălit defensiva adversă și s-a ”scurs” în poartă.

La reluare, oaspeții nu au avut forța de a reveni în joc, iar cei care au marcat au fost tot prahovenii. În minutul 55, Buhăescu a avut misiunea ușoară de a împinge balonul în plasă din 3 metri, după o pătrundere în dreapta a lui Moise. Și a stabilit scorul final care i-a asigurat Petrolului un loc între ultimele 8 echipe din competiție!

Optimi de finală: rezultate și program

Marți, 9 februarie
FC Petrolul Ploiești – CSM Politehnica Iași 3-0
Au marcat: R. Moise (17), V. Țicu (45+1), Buhăescu (55)

FC Botoșani – Universitatea Craiova, ora 20:30

Meciul Dunărea Călărași – Turris-Oltul Turnu Măgurele nu se va disputa, ca urmare a deciziei oaspeților de a se retrage din competițiile FRF. Detalii aici.

Meciurile sunt transmise în direct la Digi Sport, Look Sport și Telekom Sport.