Derby-ul judeţean din seria I a Ligii 3 dintre CSM Paşcani şi Ştiinţa Miroslava, contând pentru etapa a 17-a, a revenit clar echipei oaspete, învingătoare cu scorul de 3-0 (2-0). Ovidiu Tăcutanu (28) şi Marius Chelaru (33) au asigurat încă din prima repriză un avantaj liniştitor pentru Miroslava, iar Dănuţ Munteanu, revenit după o accidentare, a închis tabela în minutul 67.

Echipa lui Cristi Ungureanu şi-a făcut din nou norma de trei goluri, victoria cu 3-0 de la Paşcani venind după acel spectaculos 3-3 de la Uricani, din etapa precedentă, cu AFC Hărman. „Mă bucur mult că am câştigat acest meci, pe care l-am controlat în totalitate. Nu s-a pus în nici un moment problema învingătoarei. Am marcat din nou trei goluri, ca şi în prima etapă din acest an şi am reuşit să urcăm pe podiumul seriei”, a declarat antrenorul Cristi Ungureanu.

În urma acestei victorii, Ştiinţa Miroslava a acumulat 32 de puncte şi a urcat pe locul 3 în seria I, devansând pe Atletico Vaslui, care a pierdut derby-ul cu ocupanta poziţiei secunde, 0-4, la Hărman. Braşovenii au lămurit problema învingătoarei după doar 21 de minute de joc, când pe tabelă era scris scorul final al partidei, după reuşitele lui veteranilor Stîngă şi Buga şi dubla noului venit Emanuel Popa.

Liderul a evitat primul eşec "acasă" cu un gol în minutul 88

Ştiinţa a profitat de pasul greşit făcut de liderul AFK Csikszereda pe teren propriu, 3-3 cu CSM Roman şi s-a apropiat la cinci puncte de prima poziţie. La Miercurea Ciuc, romaşcanii au condus cu 2-0 prin dubla lui Dutciuc (16, 20), dar la pauză s-a intrat la egalitate după reuşitele lui Lukacs şi Bajko.

Oaspeţii au preluat din nou conducerea prin Daniel Marin, cu 13 minute înainte de final, dar au scăpat cele trei puncte printre degete, după ce golgeterul Bajko a punctat pentru 3-3. Astfel, gruparea din Csikszereda a bifat al doilea meci din acest sezon în care nu a obţinut victoria pe teren propriu, după un 0-0 cu Aerostar în etapa a cincea. Ca urmare a egalului cu CSM Roman, liderul mai are doar trei puncte avans în faţa celor de la Hărman.