Lupta pentru promovarea în eşalonul secund este departe de a fi lămurită în seria I, însă Aerostar şi-a mărit la trei puncte avansul în fruntea clasamentului după pasul greşit făcut de AFK Csikszereda. Dacă băcăuanii au câştigat trei puncte la "masa verde" din duelul cu Avântul Valea Mărului, în schimb ciucanii au remizat la 2 în deplasare, la Olimpic Cetate Râşnov (foto).

Pentru gruparea din Miercurea Ciuc, egalul de sâmbătă a pus capăt unei serii de şase victorii consecutive începută pe 18 noiembrie anul trecut. De remarcat că ocupanta locului secund în seria I a condus cu 2-0 la Râşnov, dar gazdele au reuşit să revină şi să egaleze în repriza secundă.

CLASAMENTUL SERIEI I

De egalul ciucanilor a profitat şi Suporter Club Oţelul, care a învins cu 3-0 pe Sănătatea Darabani şi a urcat pe locul al treilea, la trei puncte în spatele celor de la AFK Csikszereda şi la şase puncte de lider.

Iată rezultatele etapei şi marcatorii:

ETAPA A XX-A, SERIA I

31 martie, ora 15:00
AFC Odorheiu Secuiesc – Bucovina Rădăuţi 1-0 (1-0)
Péter Mózes (23)

Suporter Club Oţelul Galaţi – Sănătatea Darabani 3-0 (2-0)
Mihai Apostol (18 – aut.), Radu Necşulescu (25 – pen.), Cristian Bahnaşu (57)

AFC Hărman – CSM Paşcani 0-1 (0-1)
Eusebiu Mercaş (31)

Sporting Lieşti – CSM Roman 2-1 (2-0)
Daniel Munchiu (14), Cătălin Constantinescu (24) / Iosif Netbai (56)

Olimpic Cetate Râşnov – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-2 (0-1)
Bogdan Minciună (58), Vlad Boţia (69) / Barna Bajkó (20 – pen.), László Hodgyai (49)

Metalosport Galaţi – CSM Focşani 2007 0-3
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde la "masa verde" toate meciurile din această a doua parte a sezonului

Aerostar Bacău – Avântul Valea Mărului 3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la "masa verde"