FC Hermannstadt, liderul seriei a cincea a câștigat derby-ul de sub Drăgana, scor 1-0 (0-0) și se poate pregăti să desfacă șampania pentru promovarea în Liga 2. Sibienii au marcat în minutul 88 prin Oița și s-au impus la limită în partida vedetă a etapei, ce a opus primele două clasate. Metalurgistul a suferit întâiul eșec din 2017, punându-se astfel capăt unei invincibilități ce data de 13 partide. Grupare de sub Drăgana suferise precedentul eșec acum 180 de zile, când tot prima clasată s-a impus în disputa de la Sibiu, în etapa a 10-a.

Partida a avut multe ocazii de gol, Metalurgistul meritând cu mult mai mult decât acest eșec la limită. Amfitrionii au început mult mai bine partida, ratând ocazii prin L. Tudor (9), Itu (10) și Măd. Popa (18), Sibiul replicând în prima repriză doar prin Pîrvulescu (24), a suferit pierderea a doi titulari, Bold și Stoianof – accidentați. Itu (32) a încercat o execuție de senzație de la 70 de metri, însă portarul H. Moldovan a fost atent.

Dacă în primele 45 de minute, Metalurgistul a avut inițiativa, aflându-se la cârma jocului, după pauză oportunitățile au început să alterneze: Necșulescu (53), Măd. Popa (58), Neacșa (69, reflex Vlase), Dîlbea (70), L. Tudor (76), fiecare echipă având momente când putea înclina balanța

Unicul gol a fost marcat cu o lovitură de cap, la o eroare a lui Vlase la un corner executat de Tătar. Derby-ul a avut parte de cea mai numeroasă asistență din acest sezon, aproximativ 800 de spectatori, între care și 100 veniți de la Sibiu.

Călin Moldovan: "Nu meritam să pierdem, toate au fost împotriva noastră!"

Evident dezamăgit de rezultatul final, "principalul" gazdelor a considerat injust eșecul. "Îmi felicit jucători, sunt mândru de cum au jucat, sunt convins că până la final vom face lucruri frumoase. S-au adunat toate împotriva noastră, am pierdut nemeritat, împotriva unui adversar cu nimic superior, ce a avut două ocazii, a câștigat din fază fixă, după o greșeală personală. Trăim dezamăgirea unui rezultat nedrept, am avut ocazii mari, dar le-am ratat.", a spus Călin Moldovan.

Eugen Beza: "Meritam să câștigăm"

O declarație diametral opusă a oferit Eugen Beza: "O victorie meritată, am fost echipa ce am încercat să construim mai mult, am avut mai multe ocazii. Nu mă pronunț la poziția lui Cîrstean, dinaintea marcării golului. S-au duelat cele mai bune echipe din serie, Cugirul a dovedit prin joc locul pe care se clasează. I-am studiat în acest retur, se vede mâna lui Călin Moldovan, însă lotul nu este pe măsura pretențiilor".

Iată rezultatele înregistrate vineri în Liga 3:

SERIA I, ETAPA A 25-A

CSM Roman – Aerostar Bacău 1-2 (0-1)
Atletico Vaslui – Sporting Lieşti 0-3 (0-2)
CSM Paşcani – Sportul Chiscani 3-3 (1-2)
Olimpia Râmnicu Sărat – AFC Odorheiu Secuiesc 2-1 (2-1)

SERIA A II-A, ETAPA A 22-A

AFC Astra II – Dinamo Bucureşti II 0-2 (0-1)
Petrolistul Boldeşti – Metaloglobus Bucureşti 2-1 (2-0)
Viitorul Constanţa II – Delta Dobrogea Tulcea 3-0 (2-0)

Arsenal Malu – Înainte Modelu 0-3
Gazdele s-au retras în pauza de iarnă şi vor pierde la "masa verde" toate meciurile din retur

SERIA A III-A, ETAPA A 25-A

CS Mioveni II – FC FCSB II 2-2 (1-0)
ACS Şirineasa – FCM Alexandria 2-1 (0-1)
CS U Craiova II – Sporting Rosiori 3-0 (2-0)

FC Voluntari II – CS Podari 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat în retur şi vor pierde la "masa verde" toate meciurile din retur