După ce a câştigat în runda precedentă derby-ul cu Metalurgistul Cugir, liderul seriei a cincea, AFC Hermannstadt, nu a mai avut de aşteptat prea mult pentru a obţine promovarea matematică în Liga 2. Vineri, cugirenii au pierdut neaşteptat duelul cu satelitul celor de la Gaz Metan Mediaş, scor 2-3, după ce gazdele au condus cu 3-0, aşa că sibienii au avut nevoie sâmbătă de o victorie cu CS Oşorhei pentru a face pasul spre eşalonul secund.

Victoria s-a dovedit a fi o formalitate, Neacşa deschizând scorul încă din minutul 3. Criştiu şi Cîrstean au punctat după pauză şi cu 14 puncte avans şi doar patru meciuri rămase de jucat, AFC Hermannstadt nu mai are cum să piardă primul loc în seria a V-a. Performanţa grupării sibiene, care are atât cel mai bun atac, cât şi cea mai bună defensivă din serie, este una impresionantă, ţinând cont că vorbim de o echipă aflată la prima participare în eşalonul al treilea.

Iată rezultatele integrale ale etapei şi clasamentul general:

VINERI

Sănătatea Cluj – Unirea Jucu 0-0

Gaz Metan Mediaş II – Metalurgistul Cugir 3-2 (3-1)
Valentin Coşereanu (12  – pen.), Darius Olaru (26), Giuliano Ţili (30 – pen.) / Ovidiu Stoianof (44 – pen., 65)

SÂMBĂTĂ

ACS Comuna Recea – ASA Târgu Mureş II 1-1 (1-0)
Dacian Dunca (19) / Arnold Katona (88)

AFC Hermannstadt – CS Oşorhei 3-0 (1-0)
Alexandru Neacşa (3), Radu Criştiu (57), Adrian Cîrstean (85)

Recolta Dorolţ – CS Iernut 0-3 (0-2)
Mircea Ungur (15 – pen.), Ionuţ Cheţan (36), Tihamer Kovacs (90+2)

Unirea Dej – Viitorul Ulmeni 2-0 (1-0)
Stephane Ferhaoui (21), Paul Bogdan (63)

FC Bistriţa – Avântul Reghin 0-3
Gazdele s-au retras din campionat în timpul returului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur