Aflaţi pe locul 1 pentru prima oară în acest tur, elevii lui Remus Steop şi-au continuat seria excelentă din această primăvară cu a cincea victorie consecutivă, toate cu minim patru goluri marcate! Ultima victimă a Ripensiei a fost Becicherecu Mic, spulberată pe arena CFR din Timişoara cu un categoric 6-0, liderul adunând 22 de goluri în ultimele cinci meciuri.

Dumiter şi Mediop au marcat de câte două ori, lista marcatorilor fiind completată de Matiş şi Călin Toma, Mediop reuşind a cincea "dublă" consecutivă! Ultimul eşec suferit de roş-galbeni a fost înregistrat tocmai în etapa de debut a returului, atunci când timişorenii au pierdut pe terenul Sebişului, după un spectaculos 3-4.

În condiţiile în care contracandidatele Naţional Sebiş şi Industria Galda, cu care Ripensia se afla la egalitate de puncte înaintea acestei runde, au făcut paşi greşiţi, trupa din "Ciarda Roşie" a devenit lider solitar al seriei. Echipa din Galda a pierdut pe teren propriu cu CSM Lugoj, scor 0-2, Bozian înscriind ambele goluri, în timp ce sebişenii au egalat satelitul Pandurilor din penalty, în minutele de prelungire, fază la care gorjenii au primit trei cartonaşe roşii înainte de executarea loviturii de pedeapsă şi încă unul după, terminând partida în 7 jucători!

Şi CSM Şcolar a profitat de sincopele celor două echipe, trecând pe locul secund, în urma victoriei cu Unirea 1924 Alba Iulia, într-un meci început vineri, când a fost oprit în minutul 21 din cauza ploii torenţiale, înainte de executarea unei lovituri libere periculoase şi reluat sâmbătă cu gol din faza fixă la care s-a întrerupt.

Iată rezultatele integrale ale etapei şi clasamentul general:

VINERI

Pandurii Târgu Jiu II – Naţional Sebiş 1-1 (0-0)
Gabriel Dodoi (88 – pen.) / Dragoş Săulescu (90+3 – pen.)

ACS Poli Timişoara II – Performanţa Ighiu 1-5 (1-1)
Emanuel Vasi (14) / Adrian Potopea (27, 84), Cristian Seiwerth (50, 54), Cătălin Tineiu (65)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Ripensia Timişoara 0-6 (0-2)
Andrei Dumiter (7, 63), Claudiu Matiş (22), Călin Toma (60 – pen.), Ndiaye Mediop (87, 90+1 – pen.)

Millenium Giarmata – CNS Cetate Deva 0-2 (0-1)
Alexandru Petresc (5), Szabolcs Szekely (53)

Unirea 1924 Alba Iulia – CSM Şcolar Reşiţa 0-2 (0-2)
Alin Liuba (22), Roberto Muselin (38)
Programat vineri, de la ora 18:00, meciul a fost oprit în minutul 21, din cauza ploii şi a vântului. Partida s-a reluat a doua zi, de la ora 11:00.