Runda a 24-a a seriei a doua a adus schimbări pe podium, Unirea Slobozia şi Viitorul II fiind înlocuite de Viitorul Domneşti şi CS Tunari. Ialomiţenii au terminat la egalitate cu Delta Dobrogea, scor 3-3, iar satelitul Viitorului a pierdut pe teren propriu duelul cu echipa din Domneşti, noua ocupantă a locului secund, scor 0-3.

Disputat vineri, meciul de la Ovidiu a consemnat un record pentru acest sezon, satelitul echipei de Liga I având în formula de start cinci juniori sub 17 ani. Trei s-au născut în 2000, Leca, Sabangeanu şi Dimciu Halep, ultimul fiind văr primar cu Simona Halep. Ceilalţi doi juniori sub 17 ani au fost Ionuţ Călin şi Negrean, ambii din generaţia 2001, formula de start a constănţenilor fiind completată cu patru jucători născuţi în 1999, portarul Gurău şi jucătorii de câmp Androne, Acasandrei şi Neciu, dar şi doi seniori, golgeterul Cristi Ene şi spaniolul Dani López.

Pe ultima poziţie a podiumului a urcat CS Tunari, care a învins liderul Metaloglobus cu un gol marcat în al doilea minut de prelungire. Pentru gruparea pregătită de Bogdan Vintilă, deja promovată matematic în Liga 2, a fost al doilea eşec consecutiv în deplasare, precedentul fiind consemnat la Boldeşti.

CLASAMENTUL SERIEI A II-A DUPĂ 24 DE ETAPE

Iată rezultatele etapei a 24-a:

12 mai, ora 18:00

AFC Astra II – Petrolistul Boldeşti 4-0 (1-0)
Cătălin Pahonţu (23), Romario Moise (66), Mihai Butean (78 – pen.), Valentin Gheorghe (85 – pen.)

Viitorul Constanţa II – Viitorul Domneşti 0-3 (0-2)
Vlad Bărbulescu (4), Daniel Cîrjan (45+1), Alexandru Văduva (54)

13 mai, ora 18:00

CS Tunari – Metaloglobus Bucureşti 2-1 (1-0)
Alexandru Neculai (30), Liviu Oşca (90+2) / Valentin Ghenovici (67 – pen.)

Unirea Slobozia – Delta Dobrogea Tulcea 3-3 (1-1)
Marc Khalil (16, 77), Romeo Soare (74) / Andrei Apetrei (2), Ovidiu Vezan (52), Valentin Apostol (81)

CSM Olteniţa – Înainte Modelu 4-2 (3-1)
Răzvan Udrea (19), Cosmin Ionică (33 – pen., 37, 68) / Ricardo Mihalache (6), Daniel Gheorghe (63)

Axiopolis Sport Cernavodă – SC Popeşti Leordeni 4-0 (3-0)
Denis Husein (12), Daniel Dogaru (25, 45), Alexandru Vieru (85 – pen.)

Arsenal Malu – Dinamo Bucureşti II 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur