Echipa antrenată de Bogdan Vintilă a primit biletele pentru Liga 2 cu cinci etape înainte de finalul sezonului, fiind ajutată în acest sens de nou-promovata Axiopolis Cernavodă, care a învins-o pe ocupanta locului secund, Unirea Slobozia. Bucureştenii s-au distanţat vineri la 15 puncte de ialomiţeni în urma golului reuşit de Bilciurescu în prelungirile meciului cu CSM Olteniţa.

Avantajată de rezultatele din meciurile directe, acolo unde a avut un gol în plus marcat în deplasare, 2-0 acasă şi 1-3 la Slobozia, Metaloglobus ar fi trebuit să mai aştepte încă o etapă pentru a obţine promovarea matematică, în cazul în care Unirea câştiga la Cernavodă. Însă, sâmbătă, Axiopolis a infirmat calculele hârtiei, s-a impus cu 2-0 (foto jos), ambele reuşite venind după pauză şi le-a oferit celor de la Metaloglobus promovarea matematică încă din această rundă.

Gruparea pregătită de Bogdan Vintilă este cea de-a doua echipă care a obţinut deja promovarea în Liga 2, după SCM Piteşti, care a reuşit aceeaşi performanţă în runda precedentă.

Iată rezultatele etapei şi clasamentul seriei a doua:

21 aprilie, ora 17:00

Dinamo Bucureşti II – CS Tunari 2-1 (2-0)
Lucian Neaţă (11), Ionuţ Şerban (41 – pen.) / Ionuţ Drăgan (47)
Metaloglobus Bucureşti – CSM Olteniţa 1-0 (0-0)
Mihai Bilciurescu (90+2)

22 aprilie, ora 17:00

Viitorul Domneşti – Petrolistul Boldeşti 4-1 (0-1)
Cosmin Novac (55), Alexandru Văduva (60), Paul Paţurcă (80), Leonard Dobre (89) / Mihai Tudor (10)
Delta Dobrogea Tulcea – AFC Astra II 2-1 (1-0)
Cosmin Stoian (10), Silviu Moise (46) / Mădălin Răileanu (58 – pen.)
Înainte Modelu – Viitorul Constanţa II 2-3 (2-2)
Vasile Bucă (17), Ionuţ Alexa (34) / Cristian Ene (16, 78), Andrei Ciobanu (38)
Axiopolis Sport Cernavodă – Unirea Slobozia 2-0 (0-0)
Ionuţ Gheorghe (58 – pen.), Nicolae Moise (75)

SC Popeşti Leordeni – Arsenal Malu 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur