Etapa a zecea şi-a disputat sâmbătă ultimele partide, însă nici acum patru dintre echipele participante în competiţie nu au simţit gustul victoriei. Delta Dobrogea a fost cea mai aproape la doar trei minute de a obţine primul punct din actualul sezon, fiind învinsă de ACSM Olteniţa, prin golul căpitanului Adrian Dorobanţu.

Cu doi debutanţi în primul 11, CS Ocna Mureş a fost la egalitate cu AFC Unirea 1924 timp de o repriză, după care oaspeţii au marcat de două ori şi au cules toate cele trei puncte puse în joc. În schimb, CSM Lugoj şi Viitorul Domneşti au suferit eşecuri drastice în deplasările efectuate sâmbătă, fiind învinse cu 5-1, respectiv 7-0.

Afumaţiul a suferit primul eşec din actuala ediţie de campionat

Tot sâmbătă, seria a doua a mai oferit un rezultat neaşteptat, după cel consemnat vineri la baza Arcom din Berceni, în care satelitul echipei FCSB a făcut scor cu ocupanta locului patru, SC Popeşti-Leordeni. Astfel, fosta ocupantă a locului secund cu o etapă în urmă, CS Afumaţi, şi-a pierdut invincibilitatea din acest sezon, suferind un eşec la limită pe teren propriu, scor 1-2 cu CS Tunari.

Gazdele au deschis scorul prin Mugurel Dedu şi au intrat cu avantaj minim la cabine. Însă oaspeţii au întors tabela prin goluri lui Alexandru Ionescu şi Florin Iordache şi au trimis Afumaţiul pe locul 3. Pentru echipa antrenată de Vasile Neagu va urma derby-ul cu liderul Unirea 04 Slobozia, care poate relansa lupta pentru promovarea în eşalonul secund.

Satelitul Astrei a câştigat restanţa

Marţi s-a disputat duelul dintre nou-promovata U Craiova 1948 SA şi AFC Astra 2, meci restant din etapa a opta, când a fost amânat la cererea oaspeţilor din cauza convocărilor la naţionalele de juniori ale României. Deşi au condus de două ori, gazdele au pierdut pe final, scor 2-3, golul victoriei fiind marcat în minutul 88.