Doar două etape au mai rămas de disputat din actuala ediţie de campionat a eşalonului al treilea, iar în trei dintre serii deja se cunosc echipele care au obţinut promovarea în Liga 2. Etapa precedentă a confirmat accederea în eşalonul secund a celor de la ASU Poli (foto), care au profitat de eşecurile din deplasare ale principalelor contracandidate, Performanţa Ighiu şi Metalurgistul Cugir. Timişorenii s-au alăturat altor două echipe deja promovate, Sepsi OSK (seria I) şi Luceafărul Oradea (seria a V-a)

Juventus şi Delta se vor duela în ultima etapă

În seria a doua, echipa pregătită de Tibor Selymes, Delta Dobrogea, a mai bifat un succes şi, profitând de runda liberă a Juventusului, a ajuns la două puncte în spatele liderului. Dacă cele două echipe nu vor face paşi greşiţi în meciurile din cadrul penultimei etape, atunci soarta promovării se va decide în derby-ul direct, programat pe arena din Colentina, vineri seara, de la ora 18:00.

Duel în trei pentru promovare: Afumaţi, SCM Piteşti şi Voluntari II

Ultima necunoscută provine din seria a treia, acolo unde avem două echipe cu acelaşi număr de puncte, CS Afumaţi şi SCM Piteşti şi una la un punct în spatele lor, Voluntari II. Satelitul ilfovenilor depinde de rezultatele echipei mari, o retrogradare a acesteia în eşalonul secund, anulând dreptul de promovare al echipei a doua.

De partea cealaltă, CS Afumaţi are avantajul meciurilor directe cu SCM Piteşti, după ce în tur au învins cu 2-1 la Piteşti, în timp ce argeşenii au învins cu 1-0 pe terenul echipei pregătite de Vasile Neagu.

Dinamo II a folosit încă un portar născut în 2001

În urmă cu două etape, dinamoviştii au avut cea mai mică medie de vârstă dintre toate echipele care au evoluat în acest sezon în primele trei eşaloane şi au utilizat cel mai tânăr portar din primele trei eşaloane, Albert Gherasim, debutant la 14 ani, 11 luni şi 5 zile.

Runda precedentă a venit rândul unui alt portar născut în 2001 să primească botezul în această ediţie de campionat, Dinamo II devenind singura echipă din primele trei eşaloane care a folosit doi portari născuţi în anul anterior amintit. Ştefan-Brian Fara, născut pe 23 aprilie 2001 şi transferat de la FC Hunedoara în pauza de iarnă, a intrat pe teren în minutul 80 al meciului cu CS Tunari, în locul titularului Burci.

Gherasim şi Fara sunt cei doi portari cu care Dinamo Bucureşti a cucerit, în urmă cu câteva zile, titlul de campioană a Bucureştiului la juniori C (foto, jos).

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.

Iată programul etapei, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

24 mai, ora 18:00
Aerostar Bacău – CSM Paşcani

25 mai, ora 18:00
Sporting Lieşti – Petrotub Roman
Ştiinţa Miroslava – CS Panciu
Atletico Vaslui – Metalosport Galaţi

Cetatea Târgu Neamţ – Olimpia Râmnicu Sărat 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC Zagon 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Bucovina Rădăuţi – Inter Dorohoi 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK25212253865
2.Olimpia Rm. Sărat251843561958
3.Ştiinţa Miroslava241527421947
4.Petrotub Roman241374491846
5.Metalosport Galaţi241167442439
6.Sporting Lieşti241239423439
7.Aerostar Bacău241158342838
8.CSM Paşcani24969404533
9.FC Panciu24789262829
10.Inter Dorohoi2531012243919
11.Bucovina Rădăuţi*234415154516
12.Atletico Vaslui244416225816
13.FC Zagon*233416135713
14.Cetatea Târgu Neamţ**23411815533
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică şi sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

24 mai, ora 17:00
Viitorul Domneşti – Voinţa Snagov

24 mai, ora 18:00
Gloria Popeşti Leordeni – Juventus Bucureşti
Înainte Modelu – Unirea Slobozia
Delta Dobrogea Tulcea – CSM Olteniţa

25 mai, ora 18:00
Dinamo II Bucureşti – FC Viitorul II
Metaloglobus Bucureşti – Petrolistul Boldeşti

CS Tunari stă

1.Juventus Bucuresti221840531058
2.Delta Dobrogea221750551256
3.Metaloglobus221525382247
4.Unirea Slobozia221138453136
5.Viitorul Domneşti221048423834
6.Petrolistul228410353328
7.Înainte Modelu219111424628
8.FC Viitorul II226511324223
9.CSM Olteniţa226313365521
10.Dinamo II226313305321
11.Gl. Popeşti Leordeni225512295320
12.CS Tunari234514274817
13.Voinţa Snagov225215254617

SERIA A III-A

24 mai, ora 18:00
FC Voluntari II – AFC Hărman

25 mai, ora 18:00
Sporting Roşiori – CS Ştefăneşti
Atletic Bradu – FC Aninoasa
Urban Titu – CS Podari
SCM Piteşti – CN Dinicu Golescu Câmpulung
CS Afumaţi – Sporting Turnu Măgurele

Concordia Chiajna II – Inter Olt Slatina 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.CS Afumaţi241626381450
2.SCM Piteşti241626462350
3.FC Voluntari II241545543249
4.Sporting Turnu241437332545
5.CN Dinicu Golescu241266301742
6.Sporting Roşiori241059342135
7.Atletic Bradu241059413335
8.Concordia Chiajna II259511533832
9.CS Ştefăneşti24879282731
10.Inter Olt Slatina*259214234629
11.CS Podari249114394128
12.FC Aninoasa246711243425
13.AFC Hărman244416225616
14.Urban Titu244119207813
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

24 mai, ora 18:00
Pandurii II Târgu Jiu – FC Hunedoara
CSM Lugoj – CS Ineu
Metalurgistul Cugir – CNS Cetate Deva
Millenium Giarmata – CS U Craiova II
Minerul Motru – Măgura Cisnădie

24 mai, ora 19:00
ASU Poli Timişoara – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic

25 mai, ora 18:00
ACSO Filiaşi – Performanţa Ighiu

Naţional Sebiş stă

1.ASU Poli261916542558
2.Performanța Ighiu271665492154
3.Metalurgistul Cugir261637522851
4.Naţional Sebiş271368342745
5.Cetate Deva261187372941
6.FC Hunedoara261259414041
7.Pandurii II2611510403138
8.CSM Lugoj2611411292737
9.Măgura Cisnădie2610610273336
10.Becicherecu Mic2610511383635
11.CS Ineu269413233031
12.CS U Craiova II268315374027
13.ACSO Filiaşi265516194320
14.Millenium Giarmata265516265120
15.Minerul Motru264616145918

SERIA A V-A

24 mai, ora 15:00
CS Oşorhei – Avântul Reghin 0-1

24 mai, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Unirea Jucu

25 mai, ora 18:00
Industria Galda – FC Zalău
CS Iernut – AFC Odorheiu Secuiesc
Sănătatea Cluj – ASF Comuna Recea

Luceafărul Bălan – Unirea Dej 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

CSM Sighetu Marmaţiei – Luceafărul Oradea 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea251951601562
2.Avântul Reghin251744532255
3.Unirea Jucu241473451849
4.Industria Galda241527473247
5.AFK Csikszereda241329342541
6.Comuna Recea2411211403535
7.Sănătatea Cluj241059454435
8.CS Iernut24969333433
9.CS Oşorhei259412323631
10.Unirea Dej258413313628
11.CSM Sighet**248214274626
12.AFC Od. Secuiesc246315255121
13.FC Zalău245514204220
14.Luceafărul Bălan*24012314701
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă retrasă din competiţie în returul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal CSM Sighetu Marmaţiei se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză