Doar două etape au mai rămas de disputat din actuala ediţie de campionat a eşalonului al treilea, iar în trei dintre serii deja se cunosc echipele care au obţinut promovarea în Liga 2. Etapa precedentă a confirmat accederea în eşalonul secund a celor de la ASU Poli (foto), care au profitat de eşecurile din deplasare ale principalelor contracandidate, Performanţa Ighiu şi Metalurgistul Cugir. Timişorenii s-au alăturat altor două echipe deja promovate, Sepsi OSK (seria I) şi Luceafărul Oradea (seria a V-a)
Juventus şi Delta se vor duela în ultima etapă
În seria a doua, echipa pregătită de Tibor Selymes, Delta Dobrogea, a mai bifat un succes şi, profitând de runda liberă a Juventusului, a ajuns la două puncte în spatele liderului. Dacă cele două echipe nu vor face paşi greşiţi în meciurile din cadrul penultimei etape, atunci soarta promovării se va decide în derby-ul direct, programat pe arena din Colentina, vineri seara, de la ora 18:00.
Duel în trei pentru promovare: Afumaţi, SCM Piteşti şi Voluntari II
Ultima necunoscută provine din seria a treia, acolo unde avem două echipe cu acelaşi număr de puncte, CS Afumaţi şi SCM Piteşti şi una la un punct în spatele lor, Voluntari II. Satelitul ilfovenilor depinde de rezultatele echipei mari, o retrogradare a acesteia în eşalonul secund, anulând dreptul de promovare al echipei a doua.
De partea cealaltă, CS Afumaţi are avantajul meciurilor directe cu SCM Piteşti, după ce în tur au învins cu 2-1 la Piteşti, în timp ce argeşenii au învins cu 1-0 pe terenul echipei pregătite de Vasile Neagu.
Dinamo II a folosit încă un portar născut în 2001
Runda precedentă a venit rândul unui alt portar născut în 2001 să primească botezul în această ediţie de campionat, Dinamo II devenind singura echipă din primele trei eşaloane care a folosit doi portari născuţi în anul anterior amintit. Ştefan-Brian Fara, născut pe 23 aprilie 2001 şi transferat de la FC Hunedoara în pauza de iarnă, a intrat pe teren în minutul 80 al meciului cu CS Tunari, în locul titularului Burci.
Gherasim şi Fara sunt cei doi portari cu care Dinamo Bucureşti a cucerit, în urmă cu câteva zile, titlul de campioană a Bucureştiului la juniori C (foto, jos).
Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.
- TURUL CAMPIONATULUI
- PRIMA ETAPĂ A RETURULUI
- A DOUA ETAPĂ A RETURULUI
- A TREIA ETAPĂ A RETURULUI
- A PATRA ETAPĂ A RETURULUI
- A CINCEA ETAPĂ A RETURULUI
- A ŞASEA ETAPĂ A RETURULUI
- A ŞAPTEA ETAPĂ A RETURULUI
- ETAPA A 23-A A SERIEI A PATRA
- ETAPA A 21-A SERIILE I-III, V / ETAPA A 24-A SERIA A IV-A
- ETAPA A 22-A SERIILE I-III, V / ETAPA A 25-A SERIA A IV-A
- ETAPA A 23-A SERIILE I-III, V / ETAPA A 26-A SERIA A IV-A
- ETAPA A 27-A A SERIEI A PATRA
- ETAPA A 24-A SERIILE I-III, V / ETAPA A 28-A SERIA A IV-A
Iată programul etapei, precum şi clasamentele la zi:
SERIA I
24 mai, ora 18:00
Aerostar Bacău – CSM Paşcani
25 mai, ora 18:00
Sporting Lieşti – Petrotub Roman
Ştiinţa Miroslava – CS Panciu
Atletico Vaslui – Metalosport Galaţi
Cetatea Târgu Neamţ – Olimpia Râmnicu Sărat 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC Zagon 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
Bucovina Rădăuţi – Inter Dorohoi 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | Sepsi OSK | 25 | 21 | 2 | 2 | 53 | – | 8 | 65 |
2. | Olimpia Rm. Sărat | 25 | 18 | 4 | 3 | 56 | – | 19 | 58 |
3. | Ştiinţa Miroslava | 24 | 15 | 2 | 7 | 42 | – | 19 | 47 |
4. | Petrotub Roman | 24 | 13 | 7 | 4 | 49 | – | 18 | 46 |
5. | Metalosport Galaţi | 24 | 11 | 6 | 7 | 44 | – | 24 | 39 |
6. | Sporting Lieşti | 24 | 12 | 3 | 9 | 42 | – | 34 | 39 |
7. | Aerostar Bacău | 24 | 11 | 5 | 8 | 34 | – | 28 | 38 |
8. | CSM Paşcani | 24 | 9 | 6 | 9 | 40 | – | 45 | 33 |
9. | FC Panciu | 24 | 7 | 8 | 9 | 26 | – | 28 | 29 |
10. | Inter Dorohoi | 25 | 3 | 10 | 12 | 24 | – | 39 | 19 |
11. | Bucovina Rădăuţi* | 23 | 4 | 4 | 15 | 15 | – | 45 | 16 |
12. | Atletico Vaslui | 24 | 4 | 4 | 16 | 22 | – | 58 | 16 |
13. | FC Zagon* | 23 | 3 | 4 | 16 | 13 | – | 57 | 13 |
14. | Cetatea Târgu Neamţ** | 23 | 4 | 1 | 18 | 15 | – | 53 | 3 |
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică şi sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016
SERIA A II-A
24 mai, ora 17:00
Viitorul Domneşti – Voinţa Snagov
24 mai, ora 18:00
Gloria Popeşti Leordeni – Juventus Bucureşti
Înainte Modelu – Unirea Slobozia
Delta Dobrogea Tulcea – CSM Olteniţa
25 mai, ora 18:00
Dinamo II Bucureşti – FC Viitorul II
Metaloglobus Bucureşti – Petrolistul Boldeşti
CS Tunari stă
1. | Juventus Bucuresti | 22 | 18 | 4 | 0 | 53 | – | 10 | 58 |
2. | Delta Dobrogea | 22 | 17 | 5 | 0 | 55 | – | 12 | 56 |
3. | Metaloglobus | 22 | 15 | 2 | 5 | 38 | – | 22 | 47 |
4. | Unirea Slobozia | 22 | 11 | 3 | 8 | 45 | – | 31 | 36 |
5. | Viitorul Domneşti | 22 | 10 | 4 | 8 | 42 | – | 38 | 34 |
6. | Petrolistul | 22 | 8 | 4 | 10 | 35 | – | 33 | 28 |
7. | Înainte Modelu | 21 | 9 | 1 | 11 | 42 | – | 46 | 28 |
8. | FC Viitorul II | 22 | 6 | 5 | 11 | 32 | – | 42 | 23 |
9. | CSM Olteniţa | 22 | 6 | 3 | 13 | 36 | – | 55 | 21 |
10. | Dinamo II | 22 | 6 | 3 | 13 | 30 | – | 53 | 21 |
11. | Gl. Popeşti Leordeni | 22 | 5 | 5 | 12 | 29 | – | 53 | 20 |
12. | CS Tunari | 23 | 4 | 5 | 14 | 27 | – | 48 | 17 |
13. | Voinţa Snagov | 22 | 5 | 2 | 15 | 25 | – | 46 | 17 |
SERIA A III-A
24 mai, ora 18:00
FC Voluntari II – AFC Hărman
25 mai, ora 18:00
Sporting Roşiori – CS Ştefăneşti
Atletic Bradu – FC Aninoasa
Urban Titu – CS Podari
SCM Piteşti – CN Dinicu Golescu Câmpulung
CS Afumaţi – Sporting Turnu Măgurele
Concordia Chiajna II – Inter Olt Slatina 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | CS Afumaţi | 24 | 16 | 2 | 6 | 38 | – | 14 | 50 |
2. | SCM Piteşti | 24 | 16 | 2 | 6 | 46 | – | 23 | 50 |
3. | FC Voluntari II | 24 | 15 | 4 | 5 | 54 | – | 32 | 49 |
4. | Sporting Turnu | 24 | 14 | 3 | 7 | 33 | – | 25 | 45 |
5. | CN Dinicu Golescu | 24 | 12 | 6 | 6 | 30 | – | 17 | 42 |
6. | Sporting Roşiori | 24 | 10 | 5 | 9 | 34 | – | 21 | 35 |
7. | Atletic Bradu | 24 | 10 | 5 | 9 | 41 | – | 33 | 35 |
8. | Concordia Chiajna II | 25 | 9 | 5 | 11 | 53 | – | 38 | 32 |
9. | CS Ştefăneşti | 24 | 8 | 7 | 9 | 28 | – | 27 | 31 |
10. | Inter Olt Slatina* | 25 | 9 | 2 | 14 | 23 | – | 46 | 29 |
11. | CS Podari | 24 | 9 | 1 | 14 | 39 | – | 41 | 28 |
12. | FC Aninoasa | 24 | 6 | 7 | 11 | 24 | – | 34 | 25 |
13. | AFC Hărman | 24 | 4 | 4 | 16 | 22 | – | 56 | 16 |
14. | Urban Titu | 24 | 4 | 1 | 19 | 20 | – | 78 | 13 |
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
SERIA A IV-A
24 mai, ora 18:00
Pandurii II Târgu Jiu – FC Hunedoara
CSM Lugoj – CS Ineu
Metalurgistul Cugir – CNS Cetate Deva
Millenium Giarmata – CS U Craiova II
Minerul Motru – Măgura Cisnădie
24 mai, ora 19:00
ASU Poli Timişoara – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
25 mai, ora 18:00
ACSO Filiaşi – Performanţa Ighiu
Naţional Sebiş stă
1. | ASU Poli | 26 | 19 | 1 | 6 | 54 | – | 25 | 58 |
2. | Performanța Ighiu | 27 | 16 | 6 | 5 | 49 | – | 21 | 54 |
3. | Metalurgistul Cugir | 26 | 16 | 3 | 7 | 52 | – | 28 | 51 |
4. | Naţional Sebiş | 27 | 13 | 6 | 8 | 34 | – | 27 | 45 |
5. | Cetate Deva | 26 | 11 | 8 | 7 | 37 | – | 29 | 41 |
6. | FC Hunedoara | 26 | 12 | 5 | 9 | 41 | – | 40 | 41 |
7. | Pandurii II | 26 | 11 | 5 | 10 | 40 | – | 31 | 38 |
8. | CSM Lugoj | 26 | 11 | 4 | 11 | 29 | – | 27 | 37 |
9. | Măgura Cisnădie | 26 | 10 | 6 | 10 | 27 | – | 33 | 36 |
10. | Becicherecu Mic | 26 | 10 | 5 | 11 | 38 | – | 36 | 35 |
11. | CS Ineu | 26 | 9 | 4 | 13 | 23 | – | 30 | 31 |
12. | CS U Craiova II | 26 | 8 | 3 | 15 | 37 | – | 40 | 27 |
13. | ACSO Filiaşi | 26 | 5 | 5 | 16 | 19 | – | 43 | 20 |
14. | Millenium Giarmata | 26 | 5 | 5 | 16 | 26 | – | 51 | 20 |
15. | Minerul Motru | 26 | 4 | 6 | 16 | 14 | – | 59 | 18 |
SERIA A V-A
24 mai, ora 15:00
CS Oşorhei – Avântul Reghin 0-1
24 mai, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Unirea Jucu
25 mai, ora 18:00
Industria Galda – FC Zalău
CS Iernut – AFC Odorheiu Secuiesc
Sănătatea Cluj – ASF Comuna Recea
Luceafărul Bălan – Unirea Dej 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
CSM Sighetu Marmaţiei – Luceafărul Oradea 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | Luceafărul Oradea | 25 | 19 | 5 | 1 | 60 | – | 15 | 62 |
2. | Avântul Reghin | 25 | 17 | 4 | 4 | 53 | – | 22 | 55 |
3. | Unirea Jucu | 24 | 14 | 7 | 3 | 45 | – | 18 | 49 |
4. | Industria Galda | 24 | 15 | 2 | 7 | 47 | – | 32 | 47 |
5. | AFK Csikszereda | 24 | 13 | 2 | 9 | 34 | – | 25 | 41 |
6. | Comuna Recea | 24 | 11 | 2 | 11 | 40 | – | 35 | 35 |
7. | Sănătatea Cluj | 24 | 10 | 5 | 9 | 45 | – | 44 | 35 |
8. | CS Iernut | 24 | 9 | 6 | 9 | 33 | – | 34 | 33 |
9. | CS Oşorhei | 25 | 9 | 4 | 12 | 32 | – | 36 | 31 |
10. | Unirea Dej | 25 | 8 | 4 | 13 | 31 | – | 36 | 28 |
11. | CSM Sighet** | 24 | 8 | 2 | 14 | 27 | – | 46 | 26 |
12. | AFC Od. Secuiesc | 24 | 6 | 3 | 15 | 25 | – | 51 | 21 |
13. | FC Zalău | 24 | 5 | 5 | 14 | 20 | – | 42 | 20 |
14. | Luceafărul Bălan* | 24 | 0 | 1 | 23 | 14 | – | 70 | 1 |