Sezonul 2015-2016 al Ligii 3 a trecut de jumătatea returului, îndreptându-se cu paşi mari spre final. În majoritatea seriilor, lupta pentru promovarea în Liga 2 este în continuare deschisă. Cel mai bine sunt poziţionate Sepsi (în seria I), care are un avans de şase puncte în faţa ocupantei locului secund, Olimpia Râmnicu Sărat, respectiv Luceafărul Oradea (în seria a V-a), grupare aflată la patru puncte de Avântul Reghin, ocupanta poziţiei secunde.

Delta Dobrogea a revenit pe "Delta"

Juventus şi Delta sunt despărţite de două puncte, însă tulcenii speră ca revenirea pe stadionul Delta, pe care nu s-au mai disputat meciuri oficiale de seniori de trei ani, să le aducă un plus de moral. Primul pas a fost deja făcut cu dreptul, după victoria din meciul cu Unirea Slobozia, 4-1 în meciul din etapa trecută de la Tulcea. Tulcenii au liber în această etapă, astfel că Juventus se poate distanţa la cinci puncte, însă bucureştenii vor sta şi ei în runda a 24-a. Dacă nu vor apărea surprize, promovarea se va decide cel mai probabil în ultima etapă, în meciul direct dintre cele două echipe, programat pe stadionul din Colentina.

În seria a treia, SCM Piteşti şi CS Afumaţi au făcut din nou rocadă în fruntea clasamentului, la golaveraj şi îşi continuă duelul umăr la umăr, cu patru puncte avans în faţa satelitului Voluntariului. Liderul de la începutul returului, Dinicu Golescu a pierdut teren în ultimele etape şi se află la cinci puncte de primele două clasate.

Derby-ul nou-promovatelor se joacă pe "Ştiinţa"

Cele două revelaţii ale seriei a IV-a sunt nou-promovatele Performanţa Ighiu şi ASU Poli, ajunse în postura de a visa la Liga 2 în primul lor sezon în eşalonul al treilea. Performanţa are un punct avans în faţa timişorenilor, dar şi un meci în plus jucat, iar azi va evolua pe terenul celor de la ASU Poli, în derby-ul returului. În spatele celor două echipe se află la pândă cei de la Metalurgistul Cugir, care pot profita de un egal în meciul de pe Bega şi, cu o victorie, ar putea reintra în cărţile promovării.

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.

Iată programul etapei de vineri, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

29 aprilie, ora 17:00
Sporting Lieşti – Ştiinţa Miroslava
Petrotub Roman – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
Olimpia Râmnicu Sărat – Aerostar Bacău
CS Panciu – Atletico Vaslui
CSM Paşcani – Metalosport Galaţi

Cetatea Târgu Neamţ – Bucovina Rădăuţi
Nu se dispută deoarece ambele echipe s-au retras din competiţie

FC Zagon – Inter Dorohoi    0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK21181246755
2.Olimpia Rm. Sărat211542471649
3.Ştiinţa Miroslava211425411744
4.Petrotub Roman211263451642
5.Metalosport Galaţi211056391935
6.Aerostar Bacău21957282332
7.Sporting Lieşti21939353430
8.CSM Paşcani21849344228
9.FC Panciu21687222426
10.Bucovina Rădăuţi*204412153616
11.FC Zagon*193412134513
12.Atletico Vaslui213315175312
13.Inter Dorohoi211812183911
14.Cetatea Târgu Neamţ**20411515443
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

29 aprilie, ora 17:00
Gloria Popeşti Leordeni – Dinamo II Bucureşti
Juventus Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti
CS Tunari – Înainte Modelu
FC Viitorul II – Viitorul Domneşti
Petrolistul Boldeşti – CSM Olteniţa
Unirea Slobozia – Voinţa Snagov

Delta Dobrogea stă

1.Juventus Bucuresti20164041952
2.Delta Dobrogea201550451250
3.Metaloglobus191324341741
4.Unirea Slobozia19937332630
5.Viitorul Domneşti19847383228
6.Înainte Modelu19919383928
7.FC Viitorul II20659313823
8.Petrolistul19649252622
9.Gl. Popeşti Leordeni205510274520
10.Dinamo II195311263918
11.Voinţa Snagov195212243617
12.CSM Olteniţa194312304815
13.CS Tunari202513214611

SERIA A III-A

29 aprilie, ora 17:00
Atletic Bradu – CS Afumaţi
Sporting Roşiori – Urban Titu
CS Ştefăneşti – Concordia Chiajna II
FC Aninoasa – SCM Piteşti
CS Podari – FC Voluntari II
CN Dinicu Golescu Câmpulung – AFC Hărman

Inter Olt Slatina – Sporting Turnu Măgurele 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti211425412144
2.CS Afumaţi211425321244
3.FC Voluntari II211245453040
4.CN Dinicu Golescu211164271139
5.Sporting Turnu211137262336
6.Atletic Bradu21948393031
7.Sporting Roşiori21858281929
8.Inter Olt Slatina*219210233429
9.CS Ştefăneşti21759252626
10.Concordia Chiajna II217410463525
11.CS Podari218112343525
12.FC Aninoasa21479173019
13.AFC Hărman214413204916
14.Urban Titu214116186613
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

29 aprilie, ora 17:00
CSM Lugoj – Pandurii II Târgu Jiu
Metalurgistul Cugir – FC Hunedoara
Millenium Giarmata – Naţional Sebiş
ASU Poli Timişoara – Performanţa Ighiu
Măgura Cisnădie – CS Ineu
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CNS Cetate Deva
Minerul Motru – CS U Craiova II

ACSO Filiaşi stă

1.Performanța Ighiu231553451350
2.ASU Poli221615442049
3.Metalurgistul Cugir221435452545
4.Naţional Sebiş231247302340
5.FC Hunedoara231058383535
6.Cetate Deva22967302533
7.CSM Lugoj2210210262432
8.Becicherecu Mic22949332931
9.Pandurii II239410292831
10.Măgura Cisnădie22859233029
11.CS Ineu228311222827
12.CS U Craiova II226313243421
13.ACSO Filiaşi235414183619
14.Minerul Motru234613114418
15.Millenium Giarmata224315214515

SERIA A V-A

29 aprilie, ora 15:00
CS Oşorhei – CSM Sighetu Marmaţiei

16 aprilie, ora 17:00
Industria Galda – CS Iernut
FC Zalău – Sănătatea Cluj
Avântul Reghin – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
ASF Comuna Recea – Luceafărul Oradea
Unirea Jucu – Unirea Dej


AFC Odorheiu Secuiesc – Luceafărul Bălan 3-0

Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea211551521450
2.Avântul Reghin211443411646
3.CSM Sighet211326381641
4.Industria Galda211326423041
5.Unirea Jucu211173381740
6.AFK Csikszereda211029252332
7.Comuna Recea219210343529
8.Sănătatea Cluj21849333728
9.CS Oşorhei21849263028
10.CS Iernut21768273127
11.Unirea Dej216411243322
12.FC Zalău214413153716
13.AFC Od. Secuiesc214314174615
14.Luceafărul Bălan*21012014611
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză