Sâmbătă s-au disputat ultimele partide ale actualului sezon Ligii 3, în urma cărora am aflat numele ultimei promovate în eşalonul secund. Aceasta este CS Afumaţi, care a învins ieri pe CS Ştefăneşti cu 2-1, terminând sezonul la egalitate de puncte cu SCM Piteşti. Conform regulamentului, primul criteriu de departajare la final de campionat, în caz de egalitate de puncte, este reprezentat de meciurile directe, astfel că CS Afumaţi a promovat în Liga 2.

Ilfovenii s-au alăturat echipelor Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Juventus Bucureşti, ASU Poli Timişoara şi Luceafărul Oradea, câştigătoarele celorlalte serii.


NOTĂ: În cazul seriilor I şi III este vorba de clasamentul final, în care criteriile de departajare au fost meciurile directe. În celelalte serii au mai rămas de omologat mai multe partide de către Comisia de Disciplină şi Etică a FRF. Motiv pentru care, nefiind vorba de clasamente finale de sezon, departajarea s-a făcut pe criteriul golaverajului.

Iată rezultatele etapei, precum şi clasamentele la zi

SERIA I

27 mai, ora 18:00
CSM Paşcani – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-2 (0-1)

28 mai, ora 18:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Sporting Lieşti 4-1 (2-0)
Metalosport Galaţi – Aerostar Bacău 2-0 (1-0)
Inter Dorohoi – Atletico Vaslui 2-1 (0-0)

CS Panciu – Cetatea Târgu Neamţ 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Petrotub Roman – Bucovina Rădăuţi 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

FC Zagon – Ştiinţa Miroslava 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK26222255968
2.Olimpia Rm. Sărat261943602061
3.Ştiinţa Miroslava261727481953
4.Petrotub Roman261475532049
5.Metalosport Galaţi261367472445
6.Sporting Lieşti2613310453942
7.Aerostar Bacău261259363041
8.CSM Paşcani269611414933
9.FC Panciu268810293132
10.Inter Dorohoi2641012264022
11.Atletico Vaslui264418236116
12.Bucovina Rădăuţi*244416154816
13.FC Zagon*243417136013
14.Cetatea Târgu Neamţ**24411915563
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică şi sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

27 mai, ora 18:00
Juventus Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 1-0 (1-0)
Voinţa Snagov – Înainte Modelu 2-7 (2-3)

28 mai, ora 18:00
CS Tunari – Gloria Popeşti Leordeni 4-2 (4-0)
Petrolistul Boldeşti – Dinamo II Bucureşti 1-0 (0-0)
Unirea Slobozia – Metaloglobus Bucureşti 3-1 (1-1)
CSM Olteniţa – Viitorul Domneşti 0-5 (0-1)

FC Viitorul II a stat

1.Juventus Bucuresti242040621164
2.Delta Dobrogea241851581359
3.Metaloglobus241626432750
4.Unirea Slobozia241248513540
5.Viitorul Domneşti241158494038
6.Înainte Modelu2310211525132
7.Petrolistul249411383731
8.FC Viitorul II237511354226
9.CSM Olteniţa246315366321
10.Dinamo II246315305721
11.CS Tunari245514315020
12.Gl. Popeşti Leordeni245514326520
13.Voinţa Snagov245316295518

SERIA A III-A

28 mai, ora 18:00
CS Ştefăneşti – CS Afumaţi 1-2 (1-2)
FC Aninoasa – Sporting Roşiori 3-2 (1-1)
CS Podari – Atletic Bradu 6-0 (2-0)
CN Dinicu Golescu Câmpulung – Concordia Chiajna II 1-3 (0-2)
AFC Hărman – SCM Piteşti 1-4 (0-2)
Sporting Turnu Măgurele – FC Voluntari II 1-2 (1-1)

Inter Olt Slatina – Urban Titu 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.CS Afumaţi261826421656
2.SCM Piteşti261826562456
3.FC Voluntari II261745613355
4.Sporting Turnu261439352945
5.CN Dinicu Golescu261268312642
6.Concordia Chiajna II2610511563935
7.Sporting Roşiori2610511362835
8.Atletic Bradu2610511414135
9.CS Ştefăneşti269710332934
10.CS Podari2611114524234
11.FC Aninoasa268711293631
12.Inter Olt Slatina*269215234929
13.Urban Titu265120248516
14.AFC Hărman264418236516
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

27 mai, ora 14:00
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Millenium Giarmata 3-0 (1-0)

27 mai, ora 18:00
Naţional Sebiş – Pandurii II Târgu Jiu 2-1 (0-0)
CNS Cetate Deva – CSM Lugoj 2-2 (1-1)
CS U Craiova II – Metalurgistul Cugir 2-3 (2-1)
Măgura Cisnădie – ASU Poli Timişoara 5-1 (2-0)

28 mai, ora 18:00
FC Hunedoara – Minerul Motru
Meci întrerupt în minutul 10, la scorul de 1-0, după ce oaspeţii au rămas

CS Ineu – ACSO Filiaşi nu se dispută
Oaspeţii au anunţat Departamentul Competiţii că nu se vor prezenta

Naţional Sebiş stă

1.ASU Poli282017583161
2.Performanța Ighiu281765502157
3.Metalurgistul Cugir281837573057
4.Naţional Sebiş281468362848
5.Cetate Deva281198393342
6.Măgura Cisnădie2812610373542
7.Pandurii II2812511453441
8.CSM Lugoj2812511332941
9.FC Hunedoara2712510424441
10.Becicherecu Mic2811512423938
11.CS Ineu279414233231
12.CS U Craiova II288416404428
13.Millenium Giarmata285617275521
14.ACSO Filiaşi275517194420
15.Minerul Motru274617156418

SERIA A V-A

27 mai, ora 16:00
AFC Odorheiu Secuiesc – CS Oşorhei
3-2 (1-0)

27 mai, ora 18:00
ASF Comuna Recea – CS Iernut 2-2 (0-0)

28 mai, ora 18:00
Avântul Reghin – Industria Galda 2-1 (1-0)
Unirea Jucu – Sănătatea Cluj 1-3 (0-2)
Unirea Dej – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-1 (0-0)

FC Zalău – CSM Sighetu Marmaţiei 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Luceafărul Oradea – Luceafărul Bălan 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea262051631565
2.Avântul Reghin261844552358
3.Industria Galda261628503550
4.Unirea Jucu251474462149
5.AFK Csikszereda251339352642
6.Sănătatea Cluj261259514641
7.Comuna Recea2611312434036
8.CS Iernut26989373835
9.CS Oşorhei269413343931
10.Unirea Dej268513323729
11.CSM Sighet258215274926
12.AFC Od. Secuiesc267415305525
13.FC Zalău266515244423
14.Luceafărul Bălan*25012414731
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă retrasă din competiţie în returul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal CSM Sighetu Marmaţiei se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză