Sâmbătă s-au disputat ultimele partide ale actualului sezon Ligii 3, în urma cărora am aflat numele ultimei promovate în eşalonul secund. Aceasta este CS Afumaţi, care a învins ieri pe CS Ştefăneşti cu 2-1, terminând sezonul la egalitate de puncte cu SCM Piteşti. Conform regulamentului, primul criteriu de departajare la final de campionat, în caz de egalitate de puncte, este reprezentat de meciurile directe, astfel că CS Afumaţi a promovat în Liga 2.
Ilfovenii s-au alăturat echipelor Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Juventus Bucureşti, ASU Poli Timişoara şi Luceafărul Oradea, câştigătoarele celorlalte serii.
NOTĂ: În cazul seriilor I şi III este vorba de clasamentul final, în care criteriile de departajare au fost meciurile directe. În celelalte serii au mai rămas de omologat mai multe partide de către Comisia de Disciplină şi Etică a FRF. Motiv pentru care, nefiind vorba de clasamente finale de sezon, departajarea s-a făcut pe criteriul golaverajului.
Iată rezultatele etapei, precum şi clasamentele la zi
SERIA I
27 mai, ora 18:00
CSM Paşcani – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-2 (0-1)
28 mai, ora 18:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Sporting Lieşti 4-1 (2-0)
Metalosport Galaţi – Aerostar Bacău 2-0 (1-0)
Inter Dorohoi – Atletico Vaslui 2-1 (0-0)
CS Panciu – Cetatea Târgu Neamţ 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
Petrotub Roman – Bucovina Rădăuţi 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
FC Zagon – Ştiinţa Miroslava 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | Sepsi OSK | 26 | 22 | 2 | 2 | 55 | – | 9 | 68 |
2. | Olimpia Rm. Sărat | 26 | 19 | 4 | 3 | 60 | – | 20 | 61 |
3. | Ştiinţa Miroslava | 26 | 17 | 2 | 7 | 48 | – | 19 | 53 |
4. | Petrotub Roman | 26 | 14 | 7 | 5 | 53 | – | 20 | 49 |
5. | Metalosport Galaţi | 26 | 13 | 6 | 7 | 47 | – | 24 | 45 |
6. | Sporting Lieşti | 26 | 13 | 3 | 10 | 45 | – | 39 | 42 |
7. | Aerostar Bacău | 26 | 12 | 5 | 9 | 36 | – | 30 | 41 |
8. | CSM Paşcani | 26 | 9 | 6 | 11 | 41 | – | 49 | 33 |
9. | FC Panciu | 26 | 8 | 8 | 10 | 29 | – | 31 | 32 |
10. | Inter Dorohoi | 26 | 4 | 10 | 12 | 26 | – | 40 | 22 |
11. | Atletico Vaslui | 26 | 4 | 4 | 18 | 23 | – | 61 | 16 |
12. | Bucovina Rădăuţi* | 24 | 4 | 4 | 16 | 15 | – | 48 | 16 |
13. | FC Zagon* | 24 | 3 | 4 | 17 | 13 | – | 60 | 13 |
14. | Cetatea Târgu Neamţ** | 24 | 4 | 1 | 19 | 15 | – | 56 | 3 |
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică şi sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016
SERIA A II-A
27 mai, ora 18:00
Juventus Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 1-0 (1-0)
Voinţa Snagov – Înainte Modelu 2-7 (2-3)
28 mai, ora 18:00
CS Tunari – Gloria Popeşti Leordeni 4-2 (4-0)
Petrolistul Boldeşti – Dinamo II Bucureşti 1-0 (0-0)
Unirea Slobozia – Metaloglobus Bucureşti 3-1 (1-1)
CSM Olteniţa – Viitorul Domneşti 0-5 (0-1)
FC Viitorul II a stat
1. | Juventus Bucuresti | 24 | 20 | 4 | 0 | 62 | – | 11 | 64 |
2. | Delta Dobrogea | 24 | 18 | 5 | 1 | 58 | – | 13 | 59 |
3. | Metaloglobus | 24 | 16 | 2 | 6 | 43 | – | 27 | 50 |
4. | Unirea Slobozia | 24 | 12 | 4 | 8 | 51 | – | 35 | 40 |
5. | Viitorul Domneşti | 24 | 11 | 5 | 8 | 49 | – | 40 | 38 |
6. | Înainte Modelu | 23 | 10 | 2 | 11 | 52 | – | 51 | 32 |
7. | Petrolistul | 24 | 9 | 4 | 11 | 38 | – | 37 | 31 |
8. | FC Viitorul II | 23 | 7 | 5 | 11 | 35 | – | 42 | 26 |
9. | CSM Olteniţa | 24 | 6 | 3 | 15 | 36 | – | 63 | 21 |
10. | Dinamo II | 24 | 6 | 3 | 15 | 30 | – | 57 | 21 |
11. | CS Tunari | 24 | 5 | 5 | 14 | 31 | – | 50 | 20 |
12. | Gl. Popeşti Leordeni | 24 | 5 | 5 | 14 | 32 | – | 65 | 20 |
13. | Voinţa Snagov | 24 | 5 | 3 | 16 | 29 | – | 55 | 18 |
SERIA A III-A
28 mai, ora 18:00
CS Ştefăneşti – CS Afumaţi 1-2 (1-2)
FC Aninoasa – Sporting Roşiori 3-2 (1-1)
CS Podari – Atletic Bradu 6-0 (2-0)
CN Dinicu Golescu Câmpulung – Concordia Chiajna II 1-3 (0-2)
AFC Hărman – SCM Piteşti 1-4 (0-2)
Sporting Turnu Măgurele – FC Voluntari II 1-2 (1-1)
Inter Olt Slatina – Urban Titu 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | CS Afumaţi | 26 | 18 | 2 | 6 | 42 | – | 16 | 56 |
2. | SCM Piteşti | 26 | 18 | 2 | 6 | 56 | – | 24 | 56 |
3. | FC Voluntari II | 26 | 17 | 4 | 5 | 61 | – | 33 | 55 |
4. | Sporting Turnu | 26 | 14 | 3 | 9 | 35 | – | 29 | 45 |
5. | CN Dinicu Golescu | 26 | 12 | 6 | 8 | 31 | – | 26 | 42 |
6. | Concordia Chiajna II | 26 | 10 | 5 | 11 | 56 | – | 39 | 35 |
7. | Sporting Roşiori | 26 | 10 | 5 | 11 | 36 | – | 28 | 35 |
8. | Atletic Bradu | 26 | 10 | 5 | 11 | 41 | – | 41 | 35 |
9. | CS Ştefăneşti | 26 | 9 | 7 | 10 | 33 | – | 29 | 34 |
10. | CS Podari | 26 | 11 | 1 | 14 | 52 | – | 42 | 34 |
11. | FC Aninoasa | 26 | 8 | 7 | 11 | 29 | – | 36 | 31 |
12. | Inter Olt Slatina* | 26 | 9 | 2 | 15 | 23 | – | 49 | 29 |
13. | Urban Titu | 26 | 5 | 1 | 20 | 24 | – | 85 | 16 |
14. | AFC Hărman | 26 | 4 | 4 | 18 | 23 | – | 65 | 16 |
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
SERIA A IV-A
27 mai, ora 14:00
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Millenium Giarmata 3-0 (1-0)
27 mai, ora 18:00
Naţional Sebiş – Pandurii II Târgu Jiu 2-1 (0-0)
CNS Cetate Deva – CSM Lugoj 2-2 (1-1)
CS U Craiova II – Metalurgistul Cugir 2-3 (2-1)
Măgura Cisnădie – ASU Poli Timişoara 5-1 (2-0)
28 mai, ora 18:00
FC Hunedoara – Minerul Motru
Meci întrerupt în minutul 10, la scorul de 1-0, după ce oaspeţii au rămas
CS Ineu – ACSO Filiaşi nu se dispută
Oaspeţii au anunţat Departamentul Competiţii că nu se vor prezenta
Naţional Sebiş stă
1. | ASU Poli | 28 | 20 | 1 | 7 | 58 | – | 31 | 61 |
2. | Performanța Ighiu | 28 | 17 | 6 | 5 | 50 | – | 21 | 57 |
3. | Metalurgistul Cugir | 28 | 18 | 3 | 7 | 57 | – | 30 | 57 |
4. | Naţional Sebiş | 28 | 14 | 6 | 8 | 36 | – | 28 | 48 |
5. | Cetate Deva | 28 | 11 | 9 | 8 | 39 | – | 33 | 42 |
6. | Măgura Cisnădie | 28 | 12 | 6 | 10 | 37 | – | 35 | 42 |
7. | Pandurii II | 28 | 12 | 5 | 11 | 45 | – | 34 | 41 |
8. | CSM Lugoj | 28 | 12 | 5 | 11 | 33 | – | 29 | 41 |
9. | FC Hunedoara | 27 | 12 | 5 | 10 | 42 | – | 44 | 41 |
10. | Becicherecu Mic | 28 | 11 | 5 | 12 | 42 | – | 39 | 38 |
11. | CS Ineu | 27 | 9 | 4 | 14 | 23 | – | 32 | 31 |
12. | CS U Craiova II | 28 | 8 | 4 | 16 | 40 | – | 44 | 28 |
13. | Millenium Giarmata | 28 | 5 | 6 | 17 | 27 | – | 55 | 21 |
14. | ACSO Filiaşi | 27 | 5 | 5 | 17 | 19 | – | 44 | 20 |
15. | Minerul Motru | 27 | 4 | 6 | 17 | 15 | – | 64 | 18 |
SERIA A V-A
27 mai, ora 16:00
AFC Odorheiu Secuiesc – CS Oşorhei 3-2 (1-0)
27 mai, ora 18:00
ASF Comuna Recea – CS Iernut 2-2 (0-0)
28 mai, ora 18:00
Avântul Reghin – Industria Galda 2-1 (1-0)
Unirea Jucu – Sănătatea Cluj 1-3 (0-2)
Unirea Dej – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-1 (0-0)
FC Zalău – CSM Sighetu Marmaţiei 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
Luceafărul Oradea – Luceafărul Bălan 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | Luceafărul Oradea | 26 | 20 | 5 | 1 | 63 | – | 15 | 65 |
2. | Avântul Reghin | 26 | 18 | 4 | 4 | 55 | – | 23 | 58 |
3. | Industria Galda | 26 | 16 | 2 | 8 | 50 | – | 35 | 50 |
4. | Unirea Jucu | 25 | 14 | 7 | 4 | 46 | – | 21 | 49 |
5. | AFK Csikszereda | 25 | 13 | 3 | 9 | 35 | – | 26 | 42 |
6. | Sănătatea Cluj | 26 | 12 | 5 | 9 | 51 | – | 46 | 41 |
7. | Comuna Recea | 26 | 11 | 3 | 12 | 43 | – | 40 | 36 |
8. | CS Iernut | 26 | 9 | 8 | 9 | 37 | – | 38 | 35 |
9. | CS Oşorhei | 26 | 9 | 4 | 13 | 34 | – | 39 | 31 |
10. | Unirea Dej | 26 | 8 | 5 | 13 | 32 | – | 37 | 29 |
11. | CSM Sighet | 25 | 8 | 2 | 15 | 27 | – | 49 | 26 |
12. | AFC Od. Secuiesc | 26 | 7 | 4 | 15 | 30 | – | 55 | 25 |
13. | FC Zalău | 26 | 6 | 5 | 15 | 24 | – | 44 | 23 |
14. | Luceafărul Bălan* | 25 | 0 | 1 | 24 | 14 | – | 73 | 1 |