Sezonul 2015-2016 a ajuns înaintea rundei finale, în urma căreia vom afla numele ultimelor două echipe promovate în eşalonul secund. Sepsi OSK, Luceafărul Oradea şi ASU Poli au făcut deja acest pas, singurele necunoscute provenind din seria a doua şi a treia.

Singurele fără eşec în Liga 3 au meci direct

Pe stadionul din Colentina va avea loc marele derby al seriei a doua, între liderul Juventus şi următoarea clasată, Delta Dobrogea. Gruparea tulceană are două puncte mai puţin în clasament, aşa că pentru a promova, nu are la dispoziţie decât varianta victoriei. Cum cele două echipe sunt singurele care nu au pierdut nicio partidă în primele trei eşaloane ale sezonului 2015-2016 şi, totodată, singurele cu o medie de peste 2,5 goluri pe meci, se anunţă un meci de totul sau nimic.

În meciul tur (foto, principal), disputat pe stadionul Cozma Zaiţ din Tulcea, scorul a fost egal, 0-0

Afumaţiul are prima şansă în faţa SCM-ului, în timp ce Voluntari II depinde de echipa mamă

Ultima etapă va lămuri situaţia campioanei şi în seria a treia, acolo unde avem o situaţie inedită. SCM Piteşti este lider, la golaveraj, dar în clasamenul final al sezonului, în caz de egalitate de puncte, argeşenii vor face schimb de locuri cu gruparea din Afumaţi, ilfovenii stând mai bine la meciurile directe. Astfel că toate speranţele SCM-ului se leagă de CS Ştefăneşti, echipă care primeşte azi vizita Afumaţiului, rivalitatea dintre cele două grupări ilfovene fiind una arhicunoscută în judeţ.

La pândă stau cei de la FC Voluntari II, care au un punct mai puţin decât primele două clasate, însă situaţia satelitului este strâns legată de cea a echipei din Liga I. În eventualitatea în care jocul rezultatelor îi va duce în postura de campioni ai seriei, aceştia vor trebui să aştepte până pe 12 iunie, atunci când se va afla verdictul în barajul pentru rămânerea în Liga I, la care va participa prima echipă a Voluntariului.

Romică David, în continuare cel mai bun marcator al Ligii 3

Înaintea ultimei runde, în clasamentul general al golgeterilor se duce o luptă aprigă pentru fotoliul de lider. Chiar dacă nu a mai marcat de şapte etape, Romică David (Performanţa Ighiu) este tot pe primul loc, cu 20 de goluri. Însă veteranul Marius Vişan (Olimpia Rm. Sărat) şi cel mai bun marcator din retur, Bogdan Chipirliu (Juventus) sunt la două lungimi în spatele său, atacantul liderului din seria a doua ieşind în evidenţă prin faptul că a marcat toate cele 18 goluri ale sale numai în retur.

Alţi cinci jucători au câte 16 reuşite în dreptul lor şi pot urca în clasamentul marcatorilor după această rundă. Este vorba de Dobra (Delta Dobrogea), Adrian Voicu (Voluntari II), Cătălin Bădăuţă (ASU Poli), Iulian Tecsi (FC Hunedoara) şi Gelu Velici (Naţional Sebiş)

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.

Iată programul etapei, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

27 mai, ora 18:00
CSM Paşcani – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

28 mai, ora 18:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Sporting Lieşti
Metalosport Galaţi – Aerostar Bacău
Inter Dorohoi – Atletico Vaslui   

CS Panciu – Cetatea Târgu Neamţ
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Petrotub Roman – Bucovina Rădăuţi
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

FC Zagon – Ştiinţa Miroslava
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Sepsi OSK25212253865
2.Olimpia Rm. Sărat251843561958
3.Ştiinţa Miroslava251627451950
4.Petrotub Roman251375502046
5.Metalosport Galaţi251267452442
6.Sporting Lieşti251339443542
7.Aerostar Bacău251258362841
8.CSM Paşcani259610404733
9.FC Panciu257810263129
10.Inter Dorohoi2531012243919
11.Bucovina Rădăuţi*234415154516
12.Atletico Vaslui254417225916
13.FC Zagon*233416135713
14.Cetatea Târgu Neamţ**23411815533
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică şi sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016

SERIA A II-A

27 mai, ora 18:00
Juventus Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea
Voinţa Snagov – Înainte Modelu

28 mai, ora 18:00
CS Tunari – Gloria Popeşti Leordeni
Petrolistul Boldeşti – Dinamo II Bucureşti
Unirea Slobozia – Metaloglobus Bucureşti
CSM Olteniţa – Viitorul Domneşti

FC Viitorul II stă

1.Juventus Bucuresti231940611161
2.Delta Dobrogea231850581259
3.Metaloglobus231625422450
4.Unirea Slobozia231148483437
5.Viitorul Domneşti231058444035
6.Înainte Modelu229211454929
7.Petrolistul238411373728
8.FC Viitorul II237511354226
9.CSM Olteniţa236314365821
10.Dinamo II236314305621
11.Gl. Popeşti Leordeni235513306120
12.Voinţa Snagov235315274818
13.CS Tunari234514274817

SERIA A III-A

28 mai, ora 18:00
CS Ştefăneşti – CS Afumaţi
FC Aninoasa – Sporting Roşiori
CS Podari – Atletic Bradu
CN Dinicu Golescu Câmpulung – Concordia Chiajna II
AFC Hărman – SCM Piteşti
Sporting Turnu Măgurele – FC Voluntari II

Inter Olt Slatina – Urban Titu
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.SCM Piteşti251726522353
2.CS Afumaţi251726401553
3.FC Voluntari II251645593252
4.Sporting Turnu251438342745
5.CN Dinicu Golescu251267302342
6.Sporting Roşiori2510510342535
7.Atletic Bradu2510510413535
8.CS Ştefăneşti25979322734
9.Concordia Chiajna II259511533832
10.CS Podari2510114464231
11.Inter Olt Slatina*259214234629
12.FC Aninoasa257711263428
13.AFC Hărman254417226116
14.Urban Titu254120218513
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

27 mai, ora 14:00
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Millenium Giarmata

27 mai, ora 18:00
Naţional Sebiş – Pandurii II Târgu Jiu
CNS Cetate Deva – CSM Lugoj
CS U Craiova II – Metalurgistul Cugir
Măgura Cisnădie – ASU Poli Timişoara

28 mai, ora 18:00
FC Hunedoara – Minerul Motru

CS Ineu – ACSO Filiaşi nu se dispută
Oaspeţii au anunţat Departamentul Competiţii că nu se vor prezenta

Naţional Sebiş stă

1.ASU Poli272016572661
2.Performanța Ighiu281765502157
3.Metalurgistul Cugir271737542854
4.Naţional Sebiş271368342745
5.Pandurii II2712510443241
6.Cetate Deva271188373141
7.FC Hunedoara2712510424441
8.CSM Lugoj2712411312740
9.Măgura Cisnădie2711610323439
10.Becicherecu Mic2710512393935
11.CS Ineu279414233231
12.CS U Craiova II278415384128
13.Millenium Giarmata275616275221
14.ACSO Filiaşi275517194420
15.Minerul Motru274617156418

SERIA A V-A

27 mai, ora 16:00
AFC Odorheiu Secuiesc – CS Oşorhei

27 mai, ora 18:00
ASF Comuna Recea – CS Iernut   

28 mai, ora 18:00
Avântul Reghin – Industria Galda
Unirea Jucu – Sănătatea Cluj
Unirea Dej – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

FC Zalău – CSM Sighetu Marmaţiei
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Luceafărul Oradea – Luceafărul Bălan
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1.Luceafărul Oradea251951601562
2.Avântul Reghin251744532255
3.Industria Galda251627493350
4.Unirea Jucu241473451849
5.AFK Csikszereda241329342541
6.Sănătatea Cluj251159484538
7.Comuna Recea2511212413835
8.CS Iernut25979353634
9.CS Oşorhei259412323631
10.Unirea Dej258413313628
11.CSM Sighet**248214274626
12.AFC Od. Secuiesc256415275322
13.FC Zalău255515214420
14.Luceafărul Bălan*24012314701
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă retrasă din competiţie în returul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal CSM Sighetu Marmaţiei se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză