Capul de afiş al rundei cu numărul zece, în condiţiile în care duelul dintre Fotbal Club Rapid şi AFC UTA Arad a fost reprogramat, l-a reprezentat meciul dintre ocupantele locurilor 1 şi 3, Turris-Oltul şi SCM Gloria Buzău.

Gazdele au abordat partida cu un nou antrenor principal pe banca tehnică, Florin Bratu fiind desemnat ca succesor al lui Erik Lincar, după ce acesta a ajuns la o înţelegere cu clubul privind rezilierea contractului. Debutul acestuia a fost unul cu dreptul, dar cu emoţii, în condiţiile în care echipa sa a ratat un penalty în prima repriză prin Ciobanu.

Au primit din nou gol după 49 de zile

La cinci minute de la reluare, Silviu Pană a deschis scorul, după un contraatac pornit de la Ciobanu, continuat de Negruţ şi finalizat de golgheterul Turrisului, cu un şut pe lângă portarul advers, ieşit la marginea careului. Oaspeţii au fost la câteva minute de a obţine un rezultat de egalitate, după ce Huiban a egalat în minutul 87, la o fază la care balonul a fost uşor deviat de Bud.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR DUPĂ MECIURILE DIN ETAPA 10

Însă în primul minut de prelungire, o centrare în careul oaspeţilor a fost respinsă în faţă de Balauru, până la Andi Voicu care a trimis imparabil sub transversală, aducând victoria echipei sale.

Pentru Turris-Oltul a fost al şaselea meci consecutiv câştigat acasă în actuala ediţie de campionat. Totodată, golul primit de Ionuţ Rus a fost primul pe teren propriu după o pauză de 49 de zile, precedentul fiind consemnat pe 20 august, atunci când Turris-Oltul a trecut cu 3-1 de Fotbal Club Rapid.

Iată rezultatele şi programul rundei cu numărul zece, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

05.10.2019, ora 11:00
FC Farul Constanța 1920 – CS Sportul Snagov SA 1-0 (0-0)