Liderul Ligii 2 a obținut prima victorie în play-off-ul de promovare, 2-0 în deplasarea de la Mioveni.

Formația pregătită de Laszlo Balint a reușit ceea ce nu reușise în sezonul regular: a învins-o pe CS Mioveni, în fața căreia doar remizase în prima parte a campionatului.

Tabela a fost rapid modificată, în minutul 4, prin golul marcat de Octavian Ursu. Acesta l-a învins pe portarul advers cu un șut la colțul lung în urma assist-ului venit de la Alexandru Ioniță.

Pentru 2-0 a înscris în finalul jocului Ciprian Rus. Atacantul arădean a transformat în minutul 86 o lovitură de la 11 metri dictată pentru hențul comis în careu de Beța, cel care a și fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Până la jocurile programate marți în etapa 3 a play-off-ului, UTA și-a mărit la 5 puncte avansul în fruntea Ligii 2

CS Mioveni – UTA Arad 0-2
Au marcat: Octavian Ursu (4), Ciprian Urs (86–pen.)

CS Mioveni: 22. F. Croitoru – 13. Căt. Alexe, 28. Beţa, 25. Burnea, 31. Ed. Stoica (16. Rădescu 55) – 11. Işfan (3. Rob. Ghiţă 55), 8. M. Şerban, 19. Anghelina, 10. Coşereanu (cpt.) – 14. Hergheligiu (17. Massaro 64), 7. Balint (20. Măzărache 72). Antrenor: Claudiu Niculescu
Cartonaşe galbene: Beţa (42, 85), Burnea (67)

UTA Arad: 93. Fl. Iacob – 8. Bustea, 17. Melinte (cpt.), 18. Fl. Ilie, 20. Roumpoulakou – 11. Oroian (10. Miculescu 46), 27. R. Moise, 98. Isac (3. And. Rus 89), 7. Oct. Ursu (77. Ciucur 68) – 9. Al. Ioniţă (19. Cip. Rus 59), 28. Buhăcianu (6. Cr. Puşcaş 89). Antrenor: Laszlo Balint
Cartonaşe galbene: Oct. Ursu (67)

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Ionuţ Coza; Asistenţi: Florin Păunescu şi Marius Badea; Rezervă: Sorin Costreie