Echipa lui Eugen Trică a făcut un pas major spre promovarea în Liga 1, după succesul cu Mioveni distanţându-se la şapte puncte de argeşeni, care ocupă primul loc care duce la baraj.

Derby-ul rundei din play-off a fost meciul de la Craiova, acolo unde liderul a primit vizita celor de la CS Mioveni, ambele echipe fiind neînvinse după primele şase runde din această fază a competiţiei. A rezultat un meci spectaculos, cu multe goluri, şase la număr, dintre care cinci după pauză.

Argeşenii au deschis scorul încă din minutul 2 al meciului, după ce Blănaru a finalizat un contraatac. După o oră de joc a venit şi replica gazdelor pe tabelă, prin italianul Compagno, ajuns la al patrulea meci consecutiv cu gol marcat. În doar zece minute, Mioveniul a fost pus în genunchi, după golurile lui Negru şi Blidar, însă cu un sfert de oră înainte de final speranţele au reapărut după golul lui Garutti.

Minutele de prelungire au adus lovitura de graţie, Dragoş Albu transformând un penalty după un fault comis asupra lui Raicea şi U Craiova 1948 SA a rămas singura echipă neînvinsă în play-off.

În celălalt meci al acestei faze, soarta a fost decisă tot în ultimele secvenţe, atunci când spaniolul José Casado a adus victoria celor de la ASU Poli, în duelul cu Dunărea Călăraşi. Scorul era 1-1 în acel moment, cu goluri marcate încă din prima repriză de către Ivanovici şi Alami.

Barajul pentru evitarea retrogradării se decide în ultima rundă

Ziua de sâmbătă a programat cinci meciuri din cadrul penultimei runde a play-out-ului, însă nu a adus lămuriri în ceea ce priveşte echipele care vor disputa meciul de baraj prin care se va stabili ultima retrogradată.

În seria A, Comuna Recea a făcut spectacol în faţa celor de la CSM Slatina, impunându-se cu 5-2 şi ajungând la un punct în spatele Ripensiei, actuala ocupantă a primul loc salvator. Fiecare dintre cele două echipe are un as în mânecă pentru a evita barajul, însă totul se va decide în funcţie de rezultatele din ultima etapă, în care timişorenii vor primi vizita Metaloglobusului, iar Comuna Recea va avea o deplasare infernală la U Cluj. Dacă timişorenii au avantajul punctului în plus, care i-ar salva în cazul în care ambele echipe obţin acelaşi rezultat în ultima etapă (victorie, egal sau înfrângere), în schimb maramureşenii stau mai bine la primul criteriu de departajare în caz de egalitate, cel al punctelor cu care au intrat în play-off, 23 versus 22. Astfel că maramureşenii au la dispoziţie şi varianta unui egal la Cluj-Napoca, combinat cu un eşec al Ripensiei pe teren propriu.

Mult mai complicată este situaţia în grupa B, acolo unde CSM Reşiţa are acelaşi număr de puncte ca şi Unirea Slobozia, ambele au intrat cu acelaşi număr de puncte în play-out, iar acum au aceeaşi diferenţă de golaveraj, +2. Mai mult, cele două echipe se vor întâlni în meci direct în ultima rundă, pe terenul celor de la Slobozia.