Sâmbătă au avut primele partide ale etapei cu numărul 4 în Liga 2 Casa Pariurilor, prilej cu care am asistat la primul eşec al celor de la UTA Arad, una dintre cele trei echipe cu punctaj maxim înaintea acestei runde.

Deşi au condus la pauză prin reuşita din minutele de prelungire a lui Octavian Ursu, arădenii au fost nevoiţi să se recunoască învinşi în deplasarea de la Ripensia, echipă pe care nu au reuşit să o învingă în niciunul dintre cele trei meciuri disputate la Timişoara. După 1-1 în toamna lui 2017 şi 0-1 în martie 2019, UTA Arad a pierdut la limită sâmbătă, primind două goluri după pauză.

După ce au ratat un penalty prin căpitanul Călin Toma (65), timişorenii au dat lovitura pe final prin Voinea (87) şi Zaluschi (90+3), ultimul transformând cea de-a doua lovitură de pedeapsă primită de gazde în acest meci.

Turris-Oltul, patru din patru

Dintre celelalte două echipe cu punctaj maxim după trei runde a mai jucat ieri şi Turris-Oltul, care şi-a continuat parcursul perfect cu o nouă victorie. De trei ori au marcat elevii lui Erik Lincar în poarta celor de la Concordia, bosniacul Turkovic debutând ca titular cu gol.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR AL CELEI DE-A PATRA RUNDE

Daco-Getica şi Metaloglobus, din nou victorioase

Două dintre echipele care au bifat runda trecută prima lor victorie din acest sezon, Daco-Getica şi Metaloglobus, au repetat evoluţia şi sâmbătă, câştigând cu acelaşi scor. După 1-0 cu ASU Poli, Daco-Getica a învins la fel pe CSM Reşiţa, pe teren propriu, în timp ce Metaloglobus i-a marcat de trei ori Snagovului, la fel cum o făcuse şi cu Ripensia în sâmbăta trecută.

Celelalte două meciuri ale zilei s-au terminat la egalitate, 1-1 între Csikszereda şi Dunărea, respectiv 0-0 între Pandurii Lignitul şi Viitorul Pandurii.

Duminică, la finalul partidei dintre Universitatea Cluj și Gloria Buzău, s-a schimbat liderul în clasament. Buzoienii s-au impus cu 2-0 și sunt primii, la diferență de un gol în fața lui Turris.

Ultimele două jocuri ale etapei 4 sunt programate luni, de la ora 18:00, când Farul va primi vizita Petrolului, și marţi, când va avea loc derby-ul Argeşului, pe stadionul din Mioveni, într-un meci transmis la TV de la ora 19:00.

Iată programul şi rezultatele celei de-a patra etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

24.08.2019, ora 11:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – AFC Dunărea 2005 Călăraşi 1-1 (1-1)