Sezonul 2019-2020 al competiţiei Liga 2 Casa Pariurilor a debutat vineri seara la Reşiţa, acolo unde echipa gazdă, câştigătoarea seriei a IV-a din ediţia trecută a celui de-al treilea eşalon, a primit vizita celor de la U Cluj, formaţie care în sezonul precedent a pierdut barajul de promovare în Liga 1, după o dublă manşă cu AFC Hermannstadt.

Oaspeţii au terminat prima repriză în zece şi conduşi la limită

În faţa unui public numeros, reşiţenii au reuşit un debut cu dreptul în al doilea eşalon, învingând cu 2-0 pe elevii lui Cristi Dulca, aflat la primul meci oficial pe banca clujenilor. Ambele echipe au abordat partida cu foarte multe nume noi faţă de sezonul trecut, câte cinci de fiecare parte, patru dintre jucătorii oaspeţilor fiind străini!

Unul dintre aceştia, fundaşul Kay, nu a mai prins fluierul de final al primei reprize în teren, fiind eliminat pentru cumul de galbene după 36 de minute de joc. În momentul eliminării, oaspeţii erau deja în dezavantaj şi pe tabela de marcaj, acolo unde nou venitul Ehmann şi-a trecut numele cu doar două minute mai devreme.

Noua pereche de fundaşi centrali a adus victoria gazdelor

Cei peste 4.000 de spectatori prezenţi pe stadionul din Valea Domanului au fost răsplătiţi cu un nou gol în repriza secundă, cu un sfert de oră înainte de final, atunci când Vasiu a reluat imparabil, după o centrare a lui Călin Cristea.

De remarcat că ambele reuşite ale reşiţenilor au fost marcate de fundaşii centrali folosiţi în acest meci de antrenorul Leo Doană, atât Ehmann, cât şi Vasiu, fiind transferaţi în această vară. Dacă primul a sosit sub formă de împrumut de la Dinamo, după ce în sezonul precedent a jucat la ASSCS Farul, în schimb cel de-al doilea a venit de la Şoimii Lipova, echipa cu care CSM-ul s-a duelat pentru promovare în campionatul trecut.

Din punctul meu de vedere, nu este o surpriză. În această perioadă de pregătire, băieții au răspuns cum a trebuit. Le-am spus că trebuie să aibă încredere în valoarea lor, că merită să joace în liga a doua. Îmi felicit băieții, pentru determinare, atitudine și că m-au ascultat. Publicul a fost extraordinar. Mi-am adus aminte de anii 1997, 1998, 1999, când Reșița juca în Liga 1, a punctat antrenorul reşiţenilor, Leo Doană.

Un rezultat prost, am avut 30 de minute în care ne-am creat trei ocazii mari, dar după, din păcate, am rămas în zece oameni. A fost o greșeală nepermisă a lui Kay. Noi ne-am făcut meciul mai greu. Am întâlnit o echipă care a reușit să țină de minge, a reușit să lupte mai mult cu noi, fiindcă în zece ne-a fost mult mai greu să ajungem în fața porții. Chiar și așa, ne-am creat câteva ocazii. Am luat două goluri pe greșeli personale, pentru că nu am făcut marcajul cum stabilisem oamenii. Este un rezultat greu pentru noi, dar trebuie să ne revenim. Este doar prima etapă, nu putem spune că s-a terminat campionatul, a comentat Cristian Dulca, tehnicianul oaspeţilor

Iată programul primei etape din noul sezon, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

02.08.2019, ora 18:00
CSM Reșița – Universitatea Cluj 2-0 (1-0)

03.08.2019, ora 11:00