În condiţiile în care Turris-Oltul a stat ca urmare a retragerii celor de la Daco-Getica, iar UTA Arad nu mai putea fi detronată din fotoliul de lider indiferent de rezultatele din ultima etapă a anului, miza rundei cu numărul 21 au constituit-o locurile doi şi trei din clasament.

FC Petrolul Ploieşti ar fi fost singura echipă care ar fi putut să urce pe podium cu o victorie pe terenul liderului, dar cu condiţia ca Fotbal Club Rapid să nu câştige în deplasarea de la Chiajna. La finalul primelor meciuri ale zilei de sâmbătă s-a lămurit problema locului secund, după victoria cu 1-0 a Mioveniului la Reşiţa, prin golul lui Raul Costin, astfel că toţii ochii s-au fixat pe meciul Rapidului.

Fiul lui Arman Karamyan, rezervă la 15 ani

Bucureştenii vor ierna pe ultima treaptă a podiumului, după ce s-au impus cu 3-1 pe terenul Concordiei. Doi dintre străinii Rapidului au dus tabela la 2-0, gazdele revenind în joc prin reuşita lui Albu, dar Jorza a înscris ultimul gol al meciului în prelungiri. De remarcat că, forţaţi de problemele de efectiv cauzate de accidentări şi suspendări, ilfovenii au avut pe foaie nouă jucători Under 20. Dacă pe teren au intrat trei, restul s-au aflat pe banca de rezerve, dintre aceştia cinci fiind încă juniori. Recordul de vârstă l-a reprezentat internaţionalul român de juniori Surik Karamyan, care a împlinit 15 ani pe 8 mai şi este fiul lui Arman Karamyan.

CLASAMENTUL INTERMEDIAR CU DOUĂ MECIURI RĂMASE DIN RUNDĂ

Victorii pe teren propriu au bifat sâmbătă doar două echipe, ASU Poli Timişoara şi Metaloglobus, ambele după o primă repriză fără gol. Timişorenii au avut nevoie de un penalty în minutele de prelungire, transformat de golgheterul Axente, în timp ce bucureştenii au marcat de trei ori în poarta celor de la Csikszereda, fără a primi gol. Ca şi Concordia, Pandurii Lignitul a avut pe foaie tot nouă jucători Under 20, Cornicioiu şi Pisc debutând ca titulari cu acest prilej.

Farul iernează fără victorie în deplasare

Ripensia şi Farul au plecat acasă cu un punct din deplasările efectuate ieri, fiind egalate de gazde. Timişorenii au condus de două ori, 1-0 şi 3-2, însă Valentin Munteanu a fost salvatorul buzoienilor de la SCM Gloria, cu trei goluri marcate.

De partea cealaltă, constănţenii au fost la opt minute distanţă de primul succes în deplasare în actuala ediţie de campionat, însă Marrone nu a fost de acord, salvând-o pe Dunărea de la eşec.

Etapa va continua duminică cu derby-ul dintre UTA Arad şi FC Petrolul Ploieşti, în aceeaşi zi fiind programat şi ultimul meci din 2019, Viitorul Pandurii – U Cluj.

Iată rezultatele şi programul etapei, cu roşu fiind trecute meciurile televizate:

06.12.2019, ora 18:00
ACS Campionii Fotbal Club Argeş – CS Sportul Snagov SA 3-0 (1-0)

Vasile Buhăescu (21, 63), Ionuţ Şerban (90)

07.12.2019, ora 11:00
FC Metaloglobus Bucureşti – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0 (0-0)
Claudiu Herea (60), Radu Chiriac (65), Daniel Lung (68)

SCM Gloria Buzău – AFC Ripensia Timișoara 3-3 (2-1)