Sâmbătă s-au disputat primele cinci partide din cadrul rundei cu numărul 32 a eşalonului secund, prilej cu care am asistat la schimbarea liderului. AFC Hermannstadt a dat recital la Brăila, după o repriză secundă cu cinci goluri în poarta lui Botaş şi s-a impus cu 6-0, rezultat cu care i-a egalat la puncte pe cei de la Dunărea, dar i-a depăşit la golaveraj +48 faţă de +43. Călărăşenii pot reveni pe primul loc după meciul de duminică de la Sânmartin, acolo unde vor da piept cu Luceafărul, un egal fiindu-le de ajuns pentru a face schimb de locuri cu sibienii.

Echipele aflate în zona fierbinte a clasamentului au avut o sâmbătă nefastă, singurul punct fiind obţinut de Pandurii, care au remizat la Timişoara cu ASU Poli, scor 1-1, cu un gol marcat cu 13 minute înainte de final, prin Brînzan. Metaloglobus a pierdut în deplasare, la Sportul Snagov, scor 0-2, în timp ce Miroslava a fost învinsă la limită de UTA Arad, scor 1-2, după ce a ratat un penalty pe final de meci, prin Alexandru Marin.

Lupta pentru salvarea de la retrogradare s-a complicat, după ce Foresta şi CS Baloteşti au luat trei puncte importante prin victoriile la "masa verde" din meciurile cu Olimpia, respectiv ASA 2013. Astfel, între locul 14 şi locul 19 se află cinci echipe (fără a lua în calcul dezafiliata ASA 2013) întinse pe o distanţă de patru puncte, în timp ce Luceafărul, înaintea meciului de azi cu Dunărea, are doar trei puncte mai mult decât ocupanta locului 14.

În cel de-al cincilea meci al zilei de sâmbătă, CS Afumaţi a condus la pauză pe Ripensia şi a avut superioritate numerică timp de o jumătate de oră, dar timişorenii au reuşit să răstoarne scorul şi să câştige cu 2-1.

Iată rezultatele de până acum ale etapei şi clasamentul intermediar:

28.04.2018, ora 11:00

Sportul Snagov – Metaloglobus Bucureşti 2-0 (1-0)
Claudiu Borţoneanu (4), Ştefan Vlădoiu (78)

Ripensia Timişoara – CS Afumaţi 2-1 (0-1)
Andrei Dumiter (49), Călin Toma (77) / Ştefan Vasile (12)

Ştiinţa Miroslava – AFC UTA Arad 1-2 (0-1)
Robert Asăvoaei (90+3 – pen.) / David Popa (42), Cătălin Hlistei (80)

28.04.2018, ora 12:00

Dacia Unirea Brăila – AFC Hermannstadt 0-6 (0-1)
Tudor Ţăranu (16 – aut.), Ionuţ Stoica (58), Alexandru Curtean (60), Ştefan Blănaru (69), Bogdan Rusu (72), Petrişor Petrescu (83)

28.04.2018, ora 17:00

ASU Politehnica Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (1-0)

Foresta Suceava – Olimpia 2010 Satu Mare 3-0
Oaspeţii au fost sancţionaţi cu excluderea din competiție prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică