Primul meci al etapei cu numărul 13 s-a disputat vineri la Ştefăneşti, acolo unde Unirea Tărlungeni a primit vizita celor de la Academica Clinceni. Duelul dintre cele două echipe s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, acesta fiind al doilea egal realizat în deplasare în acest sezon de gruparea din Clinceni.

Gazdele au condus la pauză cu 2-1, dar scorul a fost deschis de Academica, prin Cornel Predescu, autorul unui gol direct din corner, mijlocaşul fiind ajutat şi de vânt. Mihai Alecsandru şi Vasile Mihai au stabilit scorul primei reprize, înscriind într-un interval de doar două minute. Ultima reuşită a partidei i-a aparţinut lui Marius Coman, atacantul oaspeţilor aflându-se la al şaselea gol din acest sezon.

Cu excepţia meciului dintre Chindia şi CS Afumaţi, programat duminică, restul partidelor din această etapă se vor disputa sâmbătă, programul rundei a 13-a fiind următorul:

►21.10.2016, ora 14:00
Unirea Tărlungeni – Academica Clinceni 2-2 (2-1) – CASETA TEHNICĂ
Mihai Alecsandru (32), Vasile Mihai (34) / Cornel Predescu (16), Marius Coman (57)

►22.10.2016, ora 11:00