Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a 28-a rundă a sezonului, statistica bifează un total de 236 de jucători folosiţi în 238 partide!

Meciul de la Brăila, dintre Dacia Unirea şi Foresta Suceava a consemnat două premiere în statistica jucătorilor sub 21 de ani. Astfel, debutantul Costin Ciucureanu a fost primul jucător născut în 2000 care înscrie la prima sa apariţie în actuala ediţie de campionat. Totodată, el a devenit al 60-lea marcator sub 21 de ani din sezonul 2016-2017 al Ligii 2.

La 16 ani, 10 luni şi 10 zile, Ciucureanu a intrat direct pe locul doi în topul celor mai tineri marcatori din actuala ediţie de campionat, după Adrian Ioniţă de la Chindia, care a înscris la 16 ani, 8 luni şi 8 zile, în meciul cu Dunărea Călăraşi, scor 5-0, disputat pe 19 noiembrie 2016.

Încă două "debuturi" şi un marcator în premieră

Ciucureanu nu a fost singurul jucător sub 21 de ani care a marcat în această rundă, pe lista figurând Rădescu de la CS Mioveni şi doi jucători de la Luceafărul, Bedea şi Chiş-Toie. Pentru cel din urmă, revenit la echipă în pauza de iarnă după un împrumut la CS Oşorhei, a fost primul gol marcat în eşalonul secund.

La capitolul nume noi, alţi doi jucători au bifat prima prezenţă în teren în actuala ediţie de campionat. Este vorba de fundaşul Căliani, legitimat de CS Afumaţi, după ce în tur a evoluat la satelitul celor de la ASA Târgu Mureş şi de mijlocaşul Modra (foto jos), venit din Ungaria la Dunărea Călăraşi. Ambii au fost rezerve la startul partidelor în cauză, fiind introduşi după pauză de către antrenorii lor.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a 28-a etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

CS Mioveni – Chindia Târgovişte 2-0 (2-0)
Ionuţ Rădescu (43)
, Andrei Neagoe (45)
Mioveni: Tirică, Boboc, Rădescu (toţi integralişti)
Chindia: D. Dumitraşcu, Neguţ (ambii integralişti), Cr. Stoica (titular, 84 de minute), Nisipeanu (din minutul 63), A. Şerban (din minutul 70)

► Dacia Unirea Brăila – Foresta Suceava 4-1 (2-0)
Costel Roșu (17), Andrei Pușcașu (42), Răzvan Adăscăliței (59), Costin Ciucureanu (90+2) / Dudu Drugă (68)
Dacia Unirea: G. Niţă, Moglan (ambii integralişti), Roşoagă (titular, 76 de minute), Ciucureanu (din minutul 76), D. Oprea (din minutul 82)
Foresta: A. Mutu, Cerlincă (ambii integralişti), Dănilă (titular, 60 de minute), Masella (din minutul 60)

► Luceafărul Oradea – ASU Politehnica Timişoara 4-1 (1-0)
Adrian Bedea (22), Florin Cordoş (48), Sergiu Arnăutu (55), Paul Chiş-Toie (76) / Ionuţ Vucea (78)
Luceafărul: I. Ban, Chiş-Toie, Bedea (toţi integralişti), I. Cuc (titular, 73 de minute)
ASU Poli
: Gakos, Teuţ (ambii integralişti), Ţugui (titular, 30 de minute), Giuricici (din minutul 30)

► CS Afumaţi – UTA Bătrâna Doamnă 0-0
Afumaţi: Muţiu, Vl. Tudorache (ambii integralişti), Val. Costache (titular, 78 de minute), Al. Gheorghe (titular, 64 de minute), Căliani (din minutul 64), Şt. Vasile (din minutul 78)
UTA BD:
Copaci, I. Tănase (ambii integralişti), Ad. Petre (titular, 82 de minute), Vîlceanu (titular, 55 de minute), Jorza (din minutul 82)

► Juventus Bucureşti – Dunărea Călăraşi 1-0 (1-0)
Vasile Buhăescu (8)
Juventus: R. Stoian, Carabela (ambii integralişti), Al. Roşca (titular, 81 de minute), Mareş (din minutul 81)
Dunărea: Ţenea, Preoteasa (ambii integralişti), Licu (titular, 61 de minute), Modra (din minutul 61)

► Academica Clinceni – Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0)
Hristu Chiacu (13)
Academica: Chindriş, Bg. Stancu, Perju (toţi integralişti), Onţel (titular, 45 de minute), D. Benzar (titular, 45 de minute), Cruceru (din minutul 46)
Olimpia: Erdei, Luduşan (ambii integralişti), Bura (titular, 6 minute), Ciul (din minutul 6)

Pe categorii de vârstă, după această etapă, jucătorii născuţi în 1996 au ajuns la un total de 69 de fotbalişti, urmaţi de generaţia 1995 – 56 de jucători. Pe locul al treilea sunt cei cei născuţi în 1997 (42), urmaţi de 1998 (34) şi 1999 (22). Dacă generaţia 2001 a rămas la cota 2, în schimb pe lista jucătorilor născuţi în 2000 avem acum 11 nume.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 236 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele 28 runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 109 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 45 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian, Brie (toţi Juventus), Anca-Trip (Olimpia), Al. Radu (Metalul), Vl. Ignat (Metalul / FC Braşov),  Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Muţiu (CS Afumaţi / CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii ACS Berceni), Niczuly, Fejér (ambii Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gakos (ambii ASU Poli), Gîrlea (ASU Poli / Dacia Unirea), Began (Luceafărul), Alb. Popa (Dacia Unirea)

Fundași: Al. Gheorghe, Covalschi, Căliani (toţi CS Afumaţi), D. Dan (UTA BD / Şoimii Pâncota), C. Covaci, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó, Vl. Olteanu (toţi Sepsi OSK), Săftescu (Chindia / FC Braşov), Băjan (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică (CS Mioveni), Bg. Stancu (Academica / CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi ACS  Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Fl. Ştefan, Chindriş (toţi Academica), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan, Greu (toţi Sepsi OSK), L. Manole (Sepsi / FC Braşov), P. Iacob, Răchişan, Pamfile, Fl. Răsdan, Tripşa, Cristil (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tassin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu, Modra (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache, Moglan (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă, Strugariu (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci, Vîlceanu (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă, A. Şerban (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), Cr. Matei (Academica / ACS Berceni), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi ACS Berceni), Pecilă, L. Olea, Cocîrlă, Cruceru (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea, A. Predescu, Miholca, Chiş-Toie (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus), Gojnea (CS Baloteşti / Academica)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica (Baloteşti / Juventus), Fl. Cazan, Dr. Florea (ambii Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv, Al. Ionescu (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra (Baloteşti / Dunărea), Al. Dincă, G. Toma (ambii Dunărea), Muscă (Juventus / Dacia Unirea), Ciucureanu, P. Ioan, Mucuţă (ambii Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Coman, Cioablă, D. Benzar, Onţel (toţi Academica), Stăvărache (Şoimii / Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni), Angelescu, R. Moldoveanu (ambii FC Braşov)