Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a opta rundă a sezonului, statistica bifează un total de 183 de jucători folosiţi în 80 de partide!

O dată cu trecerea etapelor, numărul debutanţilor U21 în Liga 2 începe să fie din ce în ce mai mic, semn că echipele şi-au cristalizat în linii mari grupul de minim trei jucători sub vârstă care trebuie să joace concomitent pe toată durata partidei.

CSM este a treia echipă cu doi portari U21

Runda a opta a adus doar trei nume, un portar integralist şi doi jucători de câmp intraţi pe final de meci. Prin debutul lui Căbuz, CSM Râmnicu Vâlcea a devenit a treia echipă care a folosit doi portari sub 21 de ani în acest sezon, după ACS Berceni (C. Munteanu şi Ed. Preda) şi Juventus (Fila şi R. Stoian).

Ceilalţi doi debutanţi au aparţinut Juventusului, care l-a trimis în teren pe Roberto Alecsandru pentru minutele de prelungire, în timp ce UTA Bătrana Doamnă i-a dat lui Darius Covaci 13 minute de joc

Patrick Niţă, la primul gol pentru ASU Poli

Adrian Petre (UTA BD) a confirmat că trece printr-o perioadă fastă, aducând victoria echipei sale, cu al optulea gol stagional, în timp ce Neguţ (Chindia) şi Marius Coman (Academica) au ajuns la cota patru. Alături de Coman, pe lista marcatorilor Academicii s-a aflat şi Florin Ştefan, cei doi salvându-şi echipa de la eşec, prin golurile reuşite în finalul meciului cu Foresta, scor 3-3.

În schimb, Patrick Niţă (foto principal) a marcat în premieră în acest sezon, atacantul celor de la ASU Poli contribuind la prima victorie în deplasare a echipei sale.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor români U21 în a opta etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

Luceafărul Oradea – UTA Bătrâna Doamnă 0-1 (0-0)
Adrian Petre (57)
Luceafărul: I. Ban, Ţegle, Bedea (toţi integralişti)
UTA BD:
Burlă, I. Tănase (ambii integralişti), Ad. Petre (titular, 87 de minute), D. Covaci (din minutul 73), Jorza (din minutul 87)

Juventus Bucureşti – Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0)
Remus Chipirliu (27 – pen.)
Juventus: R. Stoian, Carabela, Al. Roşca (toţi integralişti), R. Alecsandru (din minutul 90+1)
Olimpia: Bura, Erdei, Kanalos (toţi integralişti)

FC Academica Clinceni – Foresta Suceava 3-3 (1-3)
Andrei Antohi (15), Florin Ştefan (88), Marius Coman (90+3) / Cornel Căinari (7, 37), Lucian Dumitriu (17)
Academica: Perju, Butean, Fl. Ştefan (toţi integralişti), R. Crişan (titular, 45 de minute), Cocîrlă (din minutul 46), M. Coman (din minutul 69)
Foresta: Niga, Cerlincă, Masella (toţi integralişti)

Dacia Unirea Brăila – CSM Râmnicu Vâlcea 0-1 (0-1)
Florin Costea (39)
Dacia Unirea: G. Niţă, Al. Muscă (ambii integralişti), D. Oprea (titular, 82 de minute), Calu (din minutul 82)
CSM: Căbuz, D. Dumitraşcu, Piscanu (toţi integralişti), S. Drăghici (titular, 64 de minute), Ad. Cîrstea (din minutul 64), I. Marian (din minutul 89)

Metalul Reşiţa – Chindia Târgovişte 0-2 (0-0)
Georgian Honciu (73), Cristian Neguţ (78)
Metalul:
C. Dima, E. Matei (ambii integralişti), Bg. Oancea (titular, 81 de minute), Tassin (titular, 68 minute), Cl. Ştefan (din minutul 81), F. Paraschiv (din minutul 81)
Chindia: Parghel, Neguţ (ambii integralişti), Rosciugă (titular, 72 de minute), Nisipeanu (din minutul 72)

FC Braşov – CS Baloteşti 4-2 (3-1)
Sabrin Sburlea (10, 22), Petre Goge (20), Iulian Popa (59) / Claudiu Herea (38), Valentin Andrei (84)
FC Braşov: Căucă, P. Iacob, Săftescu (toţi integralişti)
Baloteşti: Răuţă, Păduraru (ambii integralişti), Val. Niculae (titular, 50 de minute), P. Ioniţă (din minutul 50)

Şoimii Pâncota – ASU Politehnica Timişoara 0-3 (0-0)
Cătălin Bădăuţă (57), Laurenţiu Telescu (75), Patrick Niţă (81)
Şoimii: Dulap, I. Ianc, Taïder, Farcaş (toţi integralişti), Ursoi (din minutul 8), Andrei Pătraşcu (din minutul 82)
ASU Poli: A. Constantinescu, Motreanu, Todorov (toţi integralişti), P. Niţă (din minutul 46), D. Mărgărit (din minutul 66)

CS Afumaţi – Unirea Tărlungeni 2-2 (1-0)
Bobi Verdeş (16), Răzvan Patriche (71) / Vasile Mihai (50), Mathias Mbabi (90+3)
Afumaţi: Vl. Tudorache, Covalschi, Şt. Vasile (toţi integralişti)
Unirea: V. Mihai, Şt. Niculae (ambii integralişti), Ciortan (titular, 51 de minute), Nicolici (din minutul 51)

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Dunărea Călăraşi 3-0 (0-0)
Attila Hadnagy (52, 80), Daniel Ene (61)
Sepsi: Niczuly, Dumbravă (ambii integralişti), P. Chiş (titular, 81 minute), Tofan (din minutul 81)
Dunărea: Preoteasa, Dobra (ambii integralişti), Danciu (titular, 54 de minute), Ţenea (din minutul 54), Licu (din minutul 73)

CS Mioveni – ACS Berceni 4-1 (2-0)
Roberto Ayza (20), Marius Galan (35), Alin Popa (71, 90+1) / George Bîrsănel (50)
Mioveni: Ed. Florescu, Boboc, Tirică (toţi integralişti)
Berceni: Cr. Matei (integralist), M. Badea (titular, 84 de minute), Fl. Matei (titular, 45 de minute), M. Anton (din minutul 46), R. Lică (din minutul 84)

Pe categorii de vârstă, cei mai mulţi jucători au fost cei născuţi în 1996 – 59 la număr, urmaţi de generaţia 1995 – 46 de jucători. Pe locul al treilea s-au aflat cei născuţi în 1997 (30), urmaţi de 1998 (25) şi 1999 (18). Categoria 2000 staţionează la cota 4, în timp ce la 2001 avem un singur jucător.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 183 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele opt runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 87 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 37 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian (ambii Juventus), Anca-Trip (Olimpia), Al. Radu (Metalul), Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz, Muţiu (ambii CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii Berceni), Niczuly (Sepsi OSK), A. Constantinescu (ASU Poli), Gârlea (Dacia Unirea)

Fundași: Al. Gheorghe, Covalschi (ambii CS Afumaţi), C. Covaci, D. Dan, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş (ambii Sepsi OSK), Săftescu (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică, Bg. Stancu (ambii CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici (ambii Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella (toţi Foresta), Cr. Costin, Burlă (ambii UTA BD), D. Dumitraşcu (CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Fl. Ştefan (toţi Academica), I. Ban, Bactăr (ambii Luceafărul)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache (ambii CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan (ambii Sepsi OSK), P. Iacob, L. Manole, Pamfile, Fl. Răsdan (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tessin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă (ambii Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu (toţi CSM Rm. Vâlcea), Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli (toţi Baloteşti), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, Cr. Matei, R. Lică, B. Iancu, Fl. Matei, M. Anton (toţi Berceni), Gojnea, Cocîrlă (ambii Academica), Ţegle, Bedea, D. Costea (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica, Fl. Cazan, Dr. Florea (toţi Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra, Dincă (ambii Dunărea), Muscă, P. Ioan, Mucuţă (toţi Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit (ambii ASU Poli), M. Coman (Academica), Stăvărache (Şoimii/Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul)