Arădenii aveau nevoie de o remiză pentru a promova matematic în Liga 1, însă giuleștenii au obţinut victoria pe final și au relansat lupta la vârful play-off-ului.

La pauză, UTA se gândea deja la sărbătoarea promovării. Scorul era 1-0 după ce, în minutul 38, David Miculescu a trimis în plasă o minge bâlbăită de portarul Rapidului și apărătorii din fața sa.

În partea secundă, Dan Alexa a mutat cu o triplă schimbare la zece minute de la reluare și a avut numai de câștigat. Mai întâi, în minutul 57, Facundo Mallo s-a înălțat peste adversar și a înscris cu o lovitură de cap din centrarea nou intratului Sefer, la o lovitură liberă. 1-1!

Rezultatul încă era suficient pentru ca UTA Arad să promoveze, dar nu îndeajuns de bun pentru oaspeți pentru a reveni în cursa pentru promovare. În minutul 78, tot dintr-o fază fixă, la o lovitură de colț executată de Sefer, același Facundo Mallo i-a luat fața lui Melinte și a deviat balonul în poartă.

Succesul o trimite pe Fotbal Club Rapid pe locul 3 până când se vor disputa și celelalte două partide din etapa 4 a play-off-ului.